Drzwi antywłamaniowe w domu

Dom kojarzy się ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa, dlatego warto zadbać o jego skuteczną ochronę przed złodziejami. Oprócz monitoringu czy alarmu warto zainwestować również w antywłamaniowe drzwi wejściowe do domu. Jak są one skonstruowane i czy rzeczywiście zapobiegają włamaniom?

Jak są zbudowane antywłamaniowe drzwi wejściowe do domu?

Drzwi antywłamaniowe najczęściej zbudowane są na stalowej ramie ze wzmocnieniami w postaci wsporników i kratownic. Oprócz tego elementy znajdujące się wewnątrz takich drzwi są spawane lub trwale zgrzewane i pokrywane blachą. Oczywiście znajdują się w nich także materiały izolujące przed chłodem oraz hałasem z zewnątrz, a całość okrywa drewno lub PVC. To jednak nie wszystko – antywłamaniowe drzwi wejściowe do domu mają specjalne okucia i rygle uniemożliwiające ich wyważenie. Ochronę przed złodziejami zwiększają też solidne zawiasy, które muszą utrzymać ciężar skrzydła. W nowoczesnych modelach są one często ukrywane bądź zabezpieczane specjalnymi osłonami. Drzwi antywłamaniowe mają ponadto wielopunktowe zamki.

Jeśli zależy nam na drzwiach skutecznie chroniących przed włamaniami, warto wybrać te z certyfikatem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Potwierdza on wysoką jakość zastosowanych podczas produkcji materiałów, a co za tym idzie – również skuteczność samych drzwi.

Klasy drzwi antywłamaniowych

Podczas poszukiwania odpowiednich drzwi chroniących przed nieproszonymi gośćmi warto sprawdzić jaka jest klasa antywłamaniowa interesującego nas modelu. Klas jest sześć, a informację dotyczącą stopnia ochrony znajdziemy na tabliczce znamionowej drzwi – im wyższa klasa, tym lepiej dany model zabezpiecza dom przed złodziejami. Zwykłe wzmocnione drzwi mają klasę 2, modele antywłamaniowe mają klasy od 3 wzwyż.

Drzwi z 3 klasą antywłamaniową mogą sprawdzić się w bloku lub w kamienicy, a więc tam, gdzie dodatkowo są zamontowane główne drzwi do budynku. Jeśli chodzi o drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego, lepiej będzie zdecydować się na model 4 klasy. Te z klasą 5 i 6 to bardzo solidne drzwi pancerne, które montowane są w pomieszczeniach, gdzie przechowuje się bardzo cenne przedmioty.

Zgodnie z normami europejskimi drzwi klasy 3 i 4 powinny wytrzymać profesjonalną próbę ich sforsowania, a więc stawiać przez 20 minut opór włamywaczowi korzystającemu z takich narzędzi, jak śrubokręt, wiertarka, piła czy łom. Solidnie wykonane drzwi 3 i 4 klasy nie zostaną w tym czasie wyważone ani otworzone, nie będzie można też w nich wyciąć otworu o wielkości co najmniej 40 x 40 cm. Najprawdopodobniej jednak złodziej manipulujący narzędziami przy drzwiach przez 20 minut zwróci czyjąś uwagę, w praktyce więc ten czas może okazać się znacznie krótszy.

Czy drzwi antywłamaniowe mogą być estetyczne?

Chociaż mogłoby się wydawać, że drzwi antywłamaniowe ze względu na swoją solidną konstrukcję i liczne zabezpieczenia są ciężkie i toporne, w rzeczywistości prezentują się one bardzo elegancko. Producenci drzwi dbają nie tylko o zapewnienie ochrony przed włamaniem na wysokim poziomie, ale też o kwestie estetyki. W ich ofercie można więc znaleźć wiele wzorów do wyboru, co pozwala dopasować drzwi antywłamaniowe do każdego domu. Obecnie bez problemu znajdziemy nawet modele z przeszkleniami, przy czym szyby są w odpowiedni sposób wzmacniane, aby złodziej nie mógł ich w żaden sposób sforsować.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając drzwi antywłamaniowe do domu?

Drzwi wejściowe do domu to istotny element elewacji, który będzie przyciągał uwagę, dlatego oprócz zabezpieczeń przed włamaniem ważna jest też kwestia estetyki oraz dopasowania wzornictwa do budynku. Pamiętajmy, że drzwi zewnętrzne powinny skutecznie chronić przed chłodem, dlatego istotnym kryterium wyboru jest ich współczynnik przenikania ciepła U. Zgodnie z aktualnymi normami w drzwiach zewnętrznych nie powinien on wynosić więcej, niż 1,3 W/(m2K), a im jest niższy, tym lepiej dany model zabezpiecza przed stratami ciepła. Ważnym parametrem może też okazać się poziom izolacji akustycznej, zwłaszcza jeśli poszukujemy drzwi do domu usytuowanego przy ruchliwej ulicy.

One thought on “Drzwi antywłamaniowe do domu – jakie mają cechy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.