Przygotowywanie elewacji w kamieniu

Bez wątpienia jeśli chodzi o materiały na elewację do łask powracają te naturalne. Doskonale sprawdza się połączenie kamienia i drewna i to nie tylko w przypadku aranżacji w góralskim stylu, bowiem takie połączenie świetnie prezentuje się także na ultranowoczesnych elewacjach domów z płaskimi czy zielonymi dachami. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak przygotować elewację w kamieniu i drewnie.

Panele drewniane i łupek kwarcytowy jako wykończenie cokołu – klasycznie i ponadczasowo

Nasza pierwsza propozycja elewacji w kamieniu i drewnie to połączenie łupka kwarcytowego oraz paneli drewnianych dębowych lub sosnowych. Mogą sprawdzić się także świerkowe, gdyż jest to typowa aranżacja w góralskim stylu. Jeśli zawsze marzyłeś o domku w górach, to możesz go sobie zafundować także na nizinach, wystarczy, że postawisz na taką aranżację. Łupek można dodatkowo zaimpregnować podobnie jak drewno. Dzięki temu będzie mniej nasiąkliwy. A jak zestawić ze sobą te dwa materiały. Oczywiście łupek trafi na cokół natomiast cały dom będzie wykończony w drewnianych, poziomych panelach. Łupek zostanie przyklejony klejem do kamienia o właściwościach wodoodpornych i mrozoodpornych. Oczywiście typowo góralski klimat to dom z beli. I w tym przypadku w podmurówce występuje kamień. Jeśli zatem właśnie na taki dom chcesz postawić, to znajdziesz wykonawców, którzy robią takie domy od lat.

Elewacja z otoczaków i bielonego drewna w połączeniu z drewnianymi okiennicami

Kolejny sposób na ciekawe wykończenie elewacji w drewnie i kamieniu to wybór otoczaków, a także bielonego drewna. Takie rozwiązanie jest nietuzinkowe i wpisuje się w klimat grecki. Aby oddać ducha Santorini, warto jeszcze przy oknach zamontować duże okiennice w niebieskim kolorze. Niegdyś wierzono, że ten kolor ze względu na to, że owady kojarzą go z wodą doskonale je odstrasza i ten patent do dziś jest stosowany. Klejenie kamienia takiego jak otoczaki może być nieco pracochłonne. W końcu są to kamienie okrągłe, dlatego ich dopasowanie wymaga wprawy, a także sporych umiejętności. Trzeba jednak przyznać, że taka elewacja połączenia drewna z kamieniem prezentuje się świetnie. Oczywiście przed montażem każdy kamień należy zaimpregnować, choć nie widać tego na pierwszy rzut oka każdy kamień ma pory, w które wnika wilgoć.

Granit na elewacji w połączeniu z deskami z drewna egzotycznego – elegancka i nowoczesna elewacja

Najlepsze właściwości wytrzymałościowe ma granit i niesłusznie zyskał sławę jako jedynie kamień nagrobny, który do innych celów się nie nadaje. Na szczęście coraz więcej osób dostrzega, że jest po prostu piękny i chce mieć go u siebie. Ściany pokryte granitem mogą znajdować się dość wysoko, natomiast trzeba pamiętać, że w tym układzie to one lepiej znoszą niską temperaturę i wilgoć, choć drewno egzotyczne właściwie nie pozostaje w tyle i jeśli jeszcze wahasz się w jakim miejscu będzie dany rodzaj wykończenia czy w górze, na środku czy w dolnej części elewacji, to na pewno nie ucierpi ona na żadnym z tych wyborów i do tego będzie świetnie się prezentować.

Dom wykończony dekoracyjnym korkiem w różnych barwach z podmurówką z piaskowca

Czy lubisz styl ekologiczny, gdzie stosowane są naturalne materiały? W takim razie połączenie na elewacji drewna i kamienia na pewno Ci się spodoba. Proponujemy ściany w panelach korkowych, a pod nimi piaskowiec. Nie bez znaczenia są zestawione razem, wszak obydwa utrzymane są naturalnie w jasnych, pastelowych barwach. Klej do kamienia może sprawdzić się także do piaskowca. Może on znaleźć się od frontu domu przy wejściu. Bez wątpienia taki element dodatkową je upiększy. Klejenie kamienia można wykonać także wokół okien, a także liniowo wokół domu. Może zatem przedzielać dwie części elewacji pokrytej korkiem.

To tylko kilka z wielu możliwości na elewację w kamieniu i drewnie, wszak zarówno kamienia jak i gatunków drewna jest bardzo wiele. Zatem na elewacji może sprawdzić się także trawertyn, a na ścianach, gdzie nie pada często deszcz, również wapień. Jeśli chodzi o drewno to będzie pasować wiele gatunków egzotycznych, jak i rodzima sosna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.