Aranż małych metrażowo mieszkań powinien optycznie powiększać pomieszczenia

Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe w bloku – oto przestrzeń wymagająca kreatywności i starannie przemyślanego planu. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak urządzić malutkie mieszkanie i na co zwrócić uwagę. Poznaj kilka ważnych zasad w projektowaniu wnętrz o małym metrażu i zainspiruj się, sprawdzając przygotowane przez nas propozycje.

5 wskazówek, jak urządzić malutkie mieszkanie

  1. Postaw na jasne kolory. Wniosą one do mieszkania światło, lekkość i przestronność. Biele, beże czy szarości optycznie powiększą wnętrze, stając się doskonałą bazą do tworzenia efektownej aranżacji w każdym niemal stylu. W ich odcieniach wybieraj podłogi, ściany i meble, pozostawiając intensywne oraz ciemne kolory dla dodatków.
  2. Odsłoń okna i zadbaj o dobre oświetlenie. Malutkie mieszkanie lepiej prezentowało się będzie wtedy, gdy zrezygnujesz z zasłon czy firan. Zamiast nich wybieraj rolety, które za dnia zwiniesz, wpuszczając do wnętrza maksimum naturalnego światła. Wpłynie ono nie tylko na powiększenie przestrzeni, ale i nadanie jej przytulności. Wieczorami miej do dyspozycji kilka źródeł światła, by dobrze oświetlić całą przestrzeń – listwy LED, lampy sufitowe, stojące czy ścienne.
  3. Wybierz minimalizm. Zastanawiając się nad tym, jak urządzić malutkie mieszkanie, zapamiętaj, że mniej znaczy więcej. Ogranicz liczbę kolorów, dekoracji i przedmiotów na widoku. Minimalizm dobrze łączy się z takimi stylami jak styl nowoczesny, skandynawski czy klasyczny. W małym mieszkaniu zachowaj jednak spójność aranżacji, wybierając jeden główny styl. Dobrym rozwiązaniem jest też utrzymanie jednego koloru ścian i podłóg dla wszystkich pomieszczeń.
  4. Łącz estetykę z funkcjonalnością, wybierając meble do małego mieszkania. Tu liczy się każdy wolny metr kwadratowy, dlatego kupując stolik czy sofę, zwróć uwagę na to, by pełniły one więcej niż jedną funkcję – sofy z możliwością rozłożenia, komody z siedziskiem, pufy będące jednocześnie dodatkowym miejscem do przechowywania i stolikiem kawowym.
  5. Podział na strefy, jest niezbędny w kawalerce, a nierzadko przydatny też w mieszkaniach dwupokojowych. Subtelny podział przestrzeni oddzieli poszczególne funkcje pomieszczeń – salonu z jadalnią czy sypialni z miejscem do pracy.

Projektowanie wnętrz – poznaj nasze pomysły

Przy projektowaniu wnętrz o małym metrażu liczy się przede wszystkim zadbanie o ich optyczne powiększenie i takie zagospodarowanie przestrzeni, by pomieścić wszystko, co niezbędne, bez obciążania jej nadmiarem przedmiotów.

Porządek łatwiej zachowasz, wykorzystując sprytne systemy przechowywania. Przemyśl wybór mebli na wymiar, szczególnie we wnękach, np. w łazience. Sięgaj po liczne pudełka, kosze czy organizery. Sprawdzą się minimalistyczne organizery-kratki zawieszone nad miejscem do pracy czy nauki, a także modne kosze z trawy morskiej, pełniące przy tym funkcję dekoracyjną.

Strefy wydzielisz na kilka sposobów. Po pierwsze – oświetlenie. Nad sofą zawieś lampkę ścienną, która będzie sprzyjała czytaniu wieczorami książek. Nad stołem z kolei lampę sufitową, która umili kolacje z rodziną. Światłem zamieniającym pokój dzienny w intymną przestrzeń do snu stać się mogą zawieszone nad łóżkiem lampki cotton balls. Po drugie – dywany. Kolorowy dywan w stylu boho lub kremowy o długim, miękkim włosiu w stylu skandynawskim świetnie oddzieli strefę relaksu w salonie od strefy jadalnianej, stając się przy tym istotnym elementem stylowej aranżacji. I po trzecie – otwarte regały bez tylnej ściany będące jednocześnie ściankami działowymi.

Pamiętaj jednak, że przy urządzaniu małego mieszkania najważniejsze jest jego dobre dopasowanie do swoich potrzeb. Tu nie ma miejsca na to, co zbędne i niepraktyczne. W doborze rozwiązań spójnych z indywidualnymi potrzebami pomóc może projektant wnętrz. Decydując się na wykończenie pod klucz zyskujesz pewność nie tylko innowacyjnych rozwiązań, ale i dobrze wykonanej pracy.

Więcej informacji znajdziesz na: MamyTo pod klucz

One thought on “Jak urządzić malutkie mieszkanie?”

  1. Minimalizm moim zdaniem zawsze się sprawdza. Przepych w mieszkaniu jest straszny i nigdy mi się nie pobadał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.