R,ozowe kwiaty esparcewy siewnej

Esparceta siewna (sparceta siewna, sparceta wykolistna) jest gatunkiem rośliny z rodziny motylkowatych. Uprawia się ją w wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce. Jest rośliną wieloletnią. Lubi gleby suche i ubogie w składniki pokarmowe. Najlepiej rośnie na glebach o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, które są zasobne w związki wapnia. Jakie odmiany esparcety siewnej są uprawiane w Polsce i jakie są ich najważniejsze zastosowania?

Taja – jedyna uprawna odmiana esparcety siewnej w Polsce

Obecnie w rejestrze Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych zarejestrowana jest jedna uprawna odmiana esparcety siewnej – Taja. Została ona zgłoszona przez Małopolską Hodowlę Roślin z Krakowa i zarejestrowana w 1995 roku. Odmiana Taja ma wzniesione, słabo owłosione łodygi. Wytwarza wydłużone kwiatostany o barwie różowej, a jej owoce przyjmują postać okrągłych, owłosionych strąków. Nasiona są nerkowate i przybierają kolory od żółtego do zielonkawobrunatnego. Esparcetę siewną Taja charakteryzuje duża wydajność miodowa – od 100 do 180 kg na ha. Miód ma jasny kolor oraz przyjemny smak i zapach. Najwięcej nektaru znajduje się w kwiatach dolnych pięter.

Roślina pastewna o wysokiej zawartości składników odżywczych

Esparceta siewna Taja uprawiana jest w Polsce przede wszystkim jako roślina pastewna. Pasza z tej rośliny zawiera duże ilości białka, witamin oraz innych cennych składników odżywczych. Może być podawana zwierzętom zarówno w formie zielonki, jak i siana, ale w tej drugiej postaci charakteryzuje się niższą wartością odżywczą. Jest idealnym pożywieniem dla młodych zwierząt, zwłaszcza przeżuwaczy, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych roślin, na przykład koniczyny, nie wywołuje u przeżuwaczy problemów trawiennych. Jest też odpowiednia dla krów (poprawia smak mleka i masła) oraz trzody chlewnej. W żywieniu koni nasiona esparcety siewnej Taja mogą częściowo zastępować owies.

Dlaczego jeszcze warto uprawiać esparcetę siewną Taja?

Esparceta siewna Taja jest wszechstronną rośliną użytkową. Dobrze sprawdza się w roli przedplonu. Najlepiej uprawiać ją na stanowiskach przeznaczonych dla innych roślin, które, tak jak ona, tolerują zasadowy odczyn gleby. Nadaje się również do przyorania jako nawóz zielony – pozostawia po sobie stanowisko bogate w związki azotu. Po 2-3 latach uprawy przywraca żyzność glebie. Esparceta siewna charakteryzuje się również właściwościami przeciwerozyjnymi. Dzięki temu można ją wykorzystywać do rekultywacji terenów zniszczonych, takich jak nasypy, rumowiska czy usypiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.