Zboże jare

Gatunków zbóż uprawianych w naszym kraju jest bardzo wiele. To plantator decyduje, czy chce wysiewać u siebie zboża ozime czy też jare. Różnią się one od siebie przede wszystkim terminem wysiewu oraz czasem wegetacji. Kiedy wysiewać zboża jare?

Uprawa zboża jarego

Zboża jare są jednoroczne. Oznacza to, że ich cały cykl rozwojowy odbywa się w jednym okresie wegetacyjnym. W przeciwieństwie do zbóż ozimych nie potrzebują one zimowania w glebie, żeby kwitnąć. Wielu rolników decyduje się właśnie na ten rodzaj zboża, ponieważ ma on wiele zalet. Jednak uprawy jare są w dużym stopniu uzależnione od warunków atmosferycznych, a te są trudne do przewidzenia. Bardzo ważne jest również odczyn gleby oraz wilgotność w danym regionie, co jest niezwykle istotne w okresie wegetacji. Co więcej, zboże jare ma słabszy system korzeniowy niż ozime, dlatego tak ważne jest, żeby przestrzegać zalecanego terminu jego siewu, ponieważ będzie to miało znaczenie dla jakości późniejszych plonów. Właśnie dlatego uprawa zboża jarego wymaga odpowiedniej wiedzy. Kiedy zatem wysiewać zboża jare?

Wysiewanie zboża jarego

Na siew zboża jarego bardzo duży wpływ mają warunki atmosferyczne. Wysiewanie należy rozpocząć bardzo wczesną wiosną, lecz zależne jest to od rodzaju zboża oraz regionu Polski. Owies można wysiewać jako pierwszy, już od połowy marca nawet do połowy kwietnia. Z kolei jęczmień zazwyczaj powinien być wysiany do końca marca. Jednak obecne zmiany klimatyczne mogą opóźniać te czynności. Nie można rozpocząć siewu, jeśli pola są przymarznięte. Zatem tak naprawdę o terminie siewu decyduje temperatura gleby, która powinna wynosić około 2 stopnie. Jeśli warunki na to nie pozwalają, czynności będą się opóźniać. Jednak wtedy należy liczyć się z tym, że jakość plonów będzie gorsza, z uwagi na krótszy okres wegetacji.

Na stronie internetowej syngenta.pl można znaleźć wiele przydatnych informacji związanych z uprawą zboża jarego. Ponadto Syngenta oferuje rolnikom sprawdzone środki ochrony roślin oraz rozwiązania dla rolnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.