Przeciakający dach w domu

Przeciekający dach to poważna awaria, która może za sobą nieść również inne konsekwencje i narazić nas na dodatkowe koszty. Oczywiście kapiąca nam na głowę deszczówka jest najgorszym objawem, więc warto raz do roku kontrolować stan dachu, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji. Istnieją wcześniejsze objawy, które mogą wskazywać, że mamy do czynienia z nieszczelnym dachem. Jak skutecznie go uszczelniać?

Regularna kontrola – zauważ pierwsze objawy nieszczelnego dachu

Pierwszymi objawami najczęściej są widoczne plamy oraz zbierająca się wilgoć na suficie oraz ścianach. Może również pojawić się grzyb. Warto więc kontrolować stan naszego mieszkania przykładając również uwagę do sufitów i ścian, a także strychu, jeśli go posiadamy. 

Regularna kontrola pomoże również szybko zlokalizować ewentualne nieszczelne miejsca. Każdy dach może mieć kilka takich newralgicznych punktów, więc to przede wszystkim na nie warto pierwszej kolejności zwrócić uwagę. Są to między innymi lukarny, okolice komina oraz włazy i okna dachowe.

Jakie są przyczyny przeciekającego dachu? – Nie tylko stare dachy mogą przeciekać. W przypadku dość nowego pokrycia dachowego najczęstszymi przyczynami są nieprecyzyjnie wykonane obróbki blacharskie, źle ułożone pokrycie dachowe, nieprawidłowo wykonany kosz dachowy, użycie kiepskiej jakości materiałów czy niewłaściwe uszczelnienie okien dachowych. Można tego uniknąć – wystarczy zlecić te prace profesjonalnym dekarzom. 

Mocne i trwałe jak beton czyli uszczelniacze przeciekającego dachu

Jest kilka sprawdzonych sposobów na uszczelnienie przeciekającego dachu, a ich użycie w dużej mierze zależy od lokalizacji awarii oraz rodzaju uszkodzenia. Jednym ze sposobów jest użycie taśmy naprawczej. Świetnie nadaje się do stosowania przy niewielkich usterkach takich jak przerwana folia. Taśmą można szybko i solidnie wzmocnić takie miejsca. 

Innym sposobem jest zastosowanie specjalnych mas uszczelniających, np. masy bitumicznej do napraw dekarskich czy masy z włóknami elastycznymi. Są one bardzo łatwe w aplikacji, a po zastosowaniu stają się twardą jak beton i wodoszczelną powłoką. W zależności od rodzaju mogą one odznaczać się nieco innymi parametrami, np. niektóre są wysokoodporne na promieniowanie UV, a inne przeznaczone do aplikacji nawet w niskich temperaturach. Mogą także różnić się wytrzymałością i przyczepnością, a co za tym idzie – również ceną.

Jedną z mas uszczelniających o wysokiej skuteczności jest między innymi płynna membrana – tworzy idealną i jednolitą powłokę odporną na bardzo ekstremalne warunki pogodowe.

Kiedy można zastosować masy uszczelniające?

Dzięki wysokiej wytrzymałości, elastyczności, odporności oraz świetnej przyczepności można stosować je zależnie od rodzaju na prawie wszystkie pokrycia dachowe. Może więc być to papa, blacha, beton, kamień, PCV oraz wiele innych. Warto stosować się do zleceń producenta, a także skorzystać z fachowej pomocy przy wyborze określonego produktu. Takie uszczelniające materiały również pod względem estetycznym prezentują się bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.