Drewiany stół przy którym siedzą osoby z aptopami i rozmawiają

Stoły drewniane od wieków stanowią podstawowy element wyposażenia wnętrz. Są miejscem spotkań, spożywania posiłków, świętowania, a nawet pracy. Nic więc dziwnego, że ten charakterystyczny mebel zmieniał się na przestrzeni wieków, ale zawsze zachowywał odpowiednie proporcje między funkcjonalnością i estetycznym wyglądem.

Stół w starożytności

Od czasów starożytnego Rzymu i Egiptu stoły służyły do wielu celów i występowały w wielu wzorach, kształtach i rozmiarach. Czworonożne stoły zostały po raz pierwszy udokumentowane w starożytnym Egipcie. Używano ich głównie do spożywania posiłków i gier. Choć robiono je również z metalu lub kamienia, to najczęściej stosowanym materiałem do ich wykonania było drewno. Zdarzało się, że miały 3 nogi lub tylko 1 grubą nogę pośrodku.

W starożytnej Grecji i Rzymie początkowo używano stołów na czterech nogach jako miejsca na ołtarz. Później zaczęto z nich korzystać podczas spożywania posiłków. Grecy wykonywali zarówno małe stoliki, które można było wsunąć w ciasnym domostwie pod łóżko, jak również duże, prostokątne stoły. Oni też wymyślili mały, bardzo dekoracyjny stół z okrągłym blatem – zazwyczaj z bardzo bogato zdobionymi nogami. Rzymianie natomiast po raz pierwszy stworzyli stół półokrągły.

Stoły drewniane w zachodnim świecie

W świecie zachodnim najwcześniejsze stoły były bardzo proste – składały się z drewnianych desek wspartych na kozłach. W epoce średniowiecza używano ich tylko w czasie posiłków, a potem składano, aby zaoszczędzić miejsce. Długie, wąskie stoły do wspólnych posiłków w miejscach takich jak klasztory były znane jako stoły refektarzowe.

W XVI wieku, w czasach Tudorów, stoły stały się dużo bardziej ozdobne – często posiadały duże, tłoczone nogi. Z biegiem czasu stoły drewniane ewoluowały coraz bardziej. Pojawiły się egzemplarze z pojedynczym, jak i podwójnym cokołem. Konsolowe – z co najmniej jedną szufladą – używane były głównie do serwowania herbaty, posiłków i pisania. W XVIII wieku zaprojektowano pierwszy stół do przechowywania przyborów i materiałów do szycia, który zapewniał wygodę pracy dla krawcowych.

Współczesne stoły drewniane

Bez względu na swój wygląd i styl, stół zawsze stanowił praktyczną przestrzeń: do zabawy, pracy, spotkań towarzyskich i spożywania posiłków. Tak jest i dzisiaj. Chociaż wygląd stołu zmieniał się i w trendach wnętrzarskich pojawiały się meble np. ze szklanym blatem, to stoły drewniane niezmiennie pozostawały modne i praktyczne. Słyną ze swojej długowieczności – potrafią przetrwać pokolenia.

Drewno to trwały materiał, który może wytrzymać ciągłe użytkowanie: rozlanie wina, zadrapania od zabawek, odrabianie lekcji, czy gotowanie. Drewniany stół to także solidny mebel, który nie stłucze się, jeśli coś ciężkiego zostanie przewrócone na jego blat. Poza tym dobrze sprawdza się się w każdym stylu wnętrzarskim – od współczesnego po tradycyjny.

Jeśli szukasz odpowiedniego stołu drewnianego do kuchni, jadalni lub salonu, zapoznaj się z ofertą sklepu The Beds. Znajdziesz tam stoły z litego drewna, które są synonimem klasy i wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.