Warzywa w koszu z warzywnika założonego w ogrodzie

Artykuł partnera.

Chcesz zadbać o swój ogród? A może planujesz założyć warzywnik w ogrodzie, ale nie masz pomysłu ani doświadczenia, jak to zrobić? Zapoznaj się z tym artykułem, dzięki któremu dowiesz się najważniejszych informacji na ten temat.

Gleba lekka i przepuszczalna

Gleba lekka i przepuszczalna jest doskonała do uprawy roślin źle znoszących wilgoć podłoża. Gleba ta szybko wysycha, dlatego wymaga częstego nawadniania, co jest dość czasochłonne. Jednak sadząc rośliny tolerujące suszę, można po części rozwiązać ten problem. Można też ulepszyć strukturę gleby w taki sposób, aby zatrzymywała więcej wody lub zainstalować automatyczny system nawadniający. Odpowiednio przygotowane warunki nadadzą się także do uprawy warzyw w ogrodzie. Rośliny dobrze znoszące suszę, o których wspomniano wcześniej to np. mikołajki, wiesiołek dwuletni, lnica purpurowa, nasturcje, przywrotnik miękki, pelargonie czy dziewanny. Uprawianie roślin źle znoszących susze na glebie lekkiej i przepuszczalnej jest możliwe, ale wymaga nieco więcej pracy. Przed posadzeniem takich roślin należy przygotować glebę pod ich uprawę. Użyźniamy ją nawozem organicznym, dzięki czemu będzie lepiej wchłaniała wodę, trzeba będzie też pomyśleć nad zainstalowaniem systemu nawadniającego. Na każdej glebie da się uprawiać rośliny, trzeba tylko znaleźć takie, które na określonej glebie czują się najlepiej lub odpowiednio przygotować podłoże pod uprawę roślin, jakie chcemy posadzić. Dobrze przygotowane podłoże będzie także idealne do założenia warzywnika.

Rośliny w warzywniku

Warzywnik w ogrodzie

Możemy pomyśleć o uprawie warzyw w swoim ogrodzie. Taka uprawa wbrew panującym wielu opiniom wcale nie jest aż trudna, a także nie wymaga wiele miejsca. Należy wiedzieć, że warzywnik możemy założyć bezpośrednio w ziemi lub na podwyższonych grządkach, czyli drewnianych skrzyniach wypełnionych podłożem. Jest to świetny sposób na uprawę warzyw nawet na niedużej przestrzeni i rozwiązanie dla tych z nas, którzy posiadają w ogrodzie kiepskiej jakości glebę (np. jałową lub podmokłą). Wiedząc już, gdzie możemy założyć taki warzywnik, należy glebę głęboko przekopać, rozbić grudki, wyjąć korzenie, kamienie i usunąć chwasty, ponieważ późniejsze pielenie będzie trudniejsze. Jeżeli gleba w ogródku jest słaba, trzeba wzbogacić ją nawozem organicznym. Ziemia do uprawy warzyw powinna być żyzna (zasobna w składniki pokarmowe), piaszczysto-gliniasta (przepuszczalna) o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6, 5). Należy wiedzieć, że jeśli chcemy mieć plony przez cały sezon, zadbajmy o różnorodność gatunków. Możemy posadzić sałatę, szpinak, botwinkę, a także pomidory, ogórki, cukinię, marchewkę i paprykę. Pomiędzy warzywami warto uprawiać zioła i kwiaty odstraszające szkodniki – np. nagietki, nasturcje czy aksamitki. Pomyślmy także o walorach dekoracyjnych. Ozdobą warzywnika mogą być buraki liściowe – posiadają piękne pofalowane liście i ogonki w intensywnych kolorach (różowym, żółtym, czerwonym – a poza tym są jadalne). Wysiewając ich mieszankę na jednej grządce, uzyskamy genialny tęczowy efekt. Aby zadbać o dalszy wzrost roślin, warto stosować naturalne nawozy do warzyw Compo, które nie zaszkodzą naszemu zdrowiu, a sprawią, że rośliny będą się pięknie rozwijały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.