Mężczyzna pracuje w branzy budwlanej

Branża budowlana bywa naprawdę trudna, choć popyt na usługi, jakie świadczą firmy w niej działające jest naprawdę duży. Z drugiej jednak strony ich właściciele muszą borykać się z dużą konkurencją na rynku, okresami przestoju czy problemem, jakim jest pozyskanie pracowników.

Gdzie najtrudniej rozwinąć firmę?

Pytanie, jak rozwinąć firmę budowlaną, zadają sobie przedsiębiorcy z całej Polski. Warto więc zastanowić się, w których miejscach rzeczywiście najtrudniej jest pozyskać dochodowe zlecenia? Otóż, jak się okazuje, trudno przedsiębiorcom rozwijać biznes zwłaszcza w większych miejscowościach, w których panuje duża konkurencja. Co więcej, mogą oni liczyć głównie na zlecenia innych firm bądź deweloperów, gdyż w dużych miastach zwyczajnie brakuje ziemi pod inwestycje indywidualne. Trudno rozwinąć się początkującym firmom w Warszawie, choć wydaje się, że to właśnie stolica daje młodym przedsiębiorcom największe perspektywy. Tymczasem nieco lepiej wygląda sytuacja w mniejszych miastach i na wsiach, gdzie realizowanych jest sporo inwestycji prywatnych.

Brak rąk do pracy

Pozyskanie dobrego pracownika w dzisiejszych czasach nie jest prostym zadaniem, o czym boleśnie przekonują się właściciele firm budowlanych. Nieco łatwiej jest zatrudnić wykwalifikowane pracownika, który posiada konkretne umiejętności, trudniej zaś kadrę niższego szczebla, która – wbrew pozorom – także jest niezbędna na każdej budowie. Rozwiązaniem byłoby tutaj podniesienie wynagrodzeń, jednak z drugiej strony oznaczałoby to konieczność podniesienia ceny za konkretną usługę, co może sprawić, że dana firma nie będzie już konkurencyjna. Problem pozyskania pracownika staje się bardzo poważnym szczególnie w sezonie letnim, gdy firmy chciałyby przyjmować kolejne zlecenia, lecz nie mają komu zlecać ich realizacji. Firmy często korzystają z pomocy uczniów szkół zawodowych czy praktykantów, jednak oni dopiero się uczą, zatem trudno bazować wyłącznie na ich wiedzy i małym doświadczeniu.

Przestój sezonowy

Branża budowlana boryka się z problemem przestoju w okresie jesiennym i zimowym. Mróz, śnieg czy ulewne deszcze często uniemożliwiają wykonywanie poszczególnych prac, przez co inwestorzy czekają z ich rozpoczęciem do wiosny. Firmy, które działają na terenie większych miast, na przykład Szczecina czy Gdańska, mogą posiłkować się zleceniami innych przedsiębiorców, jednak nieco trudniej jest wytrzymać okres przestoju firmom z mniejszych miejscowości. Rozwiązaniem może być świadczenie dodatkowo usług remontowych, na który popyt jest przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.