Coraz częściej pracownicy branży budowlanej zmagają się z chorobami kręgosłupa. Wykonują oni ciężką pracę fizyczną, stąd doświadczenie jakiegokolwiek schorzenia pleców jest wysoce prawdopodobne.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Współcześnie, wszelkie urazy kręgosłupa, uważane są za problem cywilizacyjny. Przewlekłe schorzenia występują u różnych grup zawodowych. Jedną z nich jest grupa pracowników budowlanych. Ból pleców może mieć różne przyczyny. W przypadku pracowników fizycznych, największy wpływ na stan ich kręgosłupa mają czynniki fizyczne. Zaliczyć do nich można:

  • podnoszenie, pchanie, przenoszenie i ciągnięcie ciężkich narzędzi oraz materiałów;
  • powtarzalność ruchów;
  • hałas;
  • temperatura otoczenia;
  • drgania mechaniczne;
  • niewygodna pozycja ciała.

Zdrowie a praca fizyczna

Aktywność fizyczna ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu każdego człowieka. Jest to kwestia powszechnie znana i udowodniona przez wielu badaczy. Wydawać by się mogło, że tak samo jest z pracą fizyczną. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a każdy ciężki wysiłek fizyczny bardzo źle wpływa na kręgosłup i cały układ ruchu.

Przeciążenie kręgosłupa

Istnieją dwa podstawowe rodzaje przeciążeń kręgosłupa:

  • Przeciążenie mechaniczne – dotykające właśnie pracowników budowlanych;
  • Statyczne obciążenie kręgosłupa – występujące na przykład u osób pracujących przy biurku lub u kierowców.

Co z układem ruchu?

Nawet lekka praca fizyczna wiąże się z koniecznością długotrwałego chodzenia lub stania. Niejednokrotnie jest ona także związana z przenoszeniem ciężkich przedmiotów. Wielu polskich budowlańców, w ramach swoich zawodowych obowiązków, wykonuję ciężką fizyczną pracę. Wszystko to spowodować może u nich przeciążenie stawów i kręgosłupa. Niejednorodnie pojawić może się dyskopatia. Naderwanie mięśni, ścięgien czy więzadeł to schorzenia, które mogą pojawić się u wielu robotników. Zdarzają się także problemy z tzw. równowagą mięśniowo-powięziową.

Pracownicy budowlani, którzy przez większą część swojego czasu pracy, przyjmują zgiętą pozycję ciała, skarżą się na silne bóle krzyża. Wszystko to związane jest z faktem, że w tym miejscu dyski są zbyt obciążone. Spowodować to może poważne uszkodzenie korzeni nerwowych, co przejawia się właśnie odczuwaniem uciążliwego bólu.

W przypadku pracy w pozycji klęczącej, pracownicy budowlani niejednokrotnie zmagają się z zapaleniem kaletek maziowych, a także uszkodzeniem łękotki. Pierwszy stan chorobowy objawia się bólem, zniekształceniem i poszerzeniem obrysu stawu. Pojawić może się także wyczuwalny guz.

Najczęstsze choroby kręgosłupa u pracowników budowlanych

Pracownicy fizyczni bardzo często zmagają się z:

  • zwyrodnieniem kręgosłupa;
  • dyskopatią;
  • osteoporozą;
  • stenozą;
  • rwą kulszową;

Przypadłości te w istotnym stopniu ograniczają aktywność robotników, a dodatkowo sprawiają im bardzo dużo bólu.

Przyczyny problemów kręgosłupa

Wszelkie zwyrodnienia kręgosłupa, które występuje u osób pracujących fizycznie, pojawiają się wskutek:

  • przesadnej eksploatacji organizmu,
  • ciągłego schylania się;
  • podnoszenia ciężkich narzędzi i budowlanych przedmiotów na wyprostowanych nogach.

Pierwsze zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa są praktycznie nierozpoznawalne. Dopiero nasilający się ból oraz poranne sztywności informują o zbliżającym się problemie.

Czy można uniknąć chorób kręgosłupa?

Choroby kręgosłupa są bardzo uciążliwym problemem, z którym zmagają się pracownicy branży budowlanej. Praca fizyczna jest ściśle związana z koniecznością długotrwałego chodzenia bądź stania. Co więcej, wymaga podnoszenia wielu ciężkich narzędzi. Wszystko to spowodować może liczne przeciążenia układu ruchu, z których znaczna część skutkuje pojawieniem się poważnych chorób kręgosłupa. Kluczowa w tym wypadku staje się profilaktyka i odpowiednio wczesna reakcja. To dzięki nim wielu z budowlańców uniknąć może niechcianych chorób swojego kręgosłupa.

Źródło: https://www.farmacjapraktyczna.pl/

One thought on “Ból kręgosłupa u budowlańców”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.