Kwiaty cebulowe są nieodłącznym elementem dekoracyjnym ogrodów. Ich różnorodność w kwestii kolorów i budowy oraz okresu kwitnienia, pozwala tworzyć przepiękne aranżacje ogrodowe, które zachwycają od wczesnej wiosny po późną jesień. Żeby móc cieszyć oko tymi wyjątkowymi kwiatami od pierwszych wiosennych dni, musimy zacząć prace w ogrodzie już na jesień. Jakie zatem cebule kwiatowe sadzimy jesienią?
Dlaczego sadzimy cebulki kwiatowe jesienią?
Zanim przejdziemy do samych cebulek kwiatowych jesiennych, warto najpierw wyjaśnić, dlaczego w ogóle sadzi się cebule kwiatowe jesienią. Wiele kwiatów cebulkowych można bowiem sadzić także wiosną. Prawda jest jednak taka, że jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami jak najwcześniej, to musimy posadzić cebulki kwiatowe przed zimą. Wtedy bowiem zdążą się one ukorzenić jeszcze przed pierwszymi mrozami.
Tym samym już z pierwszymi ciepłymi wiosennymi dniami, cebule kwiatowe wybudzą się ze stanu zimowej hibernacji i już bez konieczności wytwarzania korzeni, będą mogły rosnąć ku górze. Sadzenie cebulek na wiosnę opóźni zatem zakwitnięcie rośliny. Z tego też powodu wiosną sadzi się najczęściej kwiaty, które mają za zadanie zakwitnąć pod koniec wiosny oraz latem.
Jesienne cebule kwiatowe
Cebule kwiatowe jesienne to niezwykle bogaty wybór roślin o zróżnicowanej kolorystyce, budowie kwiatostanów i liści, pokroju, a także okresie kwitnienia. Gatunków cebul kwiatowych oraz odmian poszczególnych roślin są setki, jeśli nie tysiące. Dzięki temu nasz wiosenny ogród może być naprawdę urozmaicony. Wśród nich znajdują się przede wszystkim cebule kwiatowe:
- tulipanów
- irysów
- piwonii
- przebiśniegów
- lilii
- hiacyntów
- krokusów
- narcyzów
- czosnków ozdobnych
- koron cesarskich
- ranników
- funkie
- szafirki
Oczywiście nie są to wszystkie cebule kwiatowe, jakie można sadzić jesienią. Co ważne, wiele z powyższych roślin możemy sadzić także na wiosnę, np. tulipany, narcyzy, lilie, krokusy czy szafirki. Przy czym wracając do cebul kwiatowych jesiennych, warto mieć na uwadze, że pomimo posadzenia ich jesienią, czas ich kwitnienia także jest zróżnicowany. I w zależności od gatunku i rodzaju konkretna roślina może zakwitnąć dopiero późną wiosną lub latem. Do najwcześniej kwitnących cebul kwiatowych zaliczyć można wczesne tulipany, krokusy, ranniki czy narcyzy.
Sadzenie cebul kwiatowych jesiennych
Cebule kwiatowe jesienne powinny być sadzone z reguły we wrześniu i/lub październiku. Okres ten może być nieco rozszerzony na końcówkę sierpnia i początek listopada. Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju rośliny, a także od pogody. Ważne jest bowiem dostosowanie okresu sadzenia cebulek jesiennych do faktycznej aury. Nie raz i nie dwa zdarzały się okresy, kiedy przymrozki zaczynały się bardzo wcześnie, już pod koniec października. Bywały też zimy, podczas których rośliny kiełkowały, z powodu wysokich temperatur.
Bycie ogrodnikiem to przede wszystkim umiejętność dostosowania do panujących warunków pogodowych. A te z kolei bardzo często mają charakter lokalny. Dlatego sadzenie cebul kwiatowych jesienią powinno być opracowane w taki sposób, aby zapewnić cebulkom odpowiedni czas na wytworzenie systemu korzeniowego. Z drugiej strony nie można doprowadzić do ich przedwczesnego kiełkowania.