Wiele kobiet obawia się najbardziej w tym czasie okropnego bólu. Tak naprawdę nie jest to nic czego nie da się przeżyć, po drugie jest wiele sposobów, aby poród był łatwy szybki i mało bolesny. Po prostu należy szukać racjonalnych informacji na ten temat.
Ból porodowy
Dla jednych kobiet jest on porównywalny do miesiączkowego, a według opowieści innych, jest on nie do zniesienia. To trochę jak ćwiczenia bez wyrobienia kondycji. Tak samo jest z porodem. Silne i rozciągnięte mięśnie Kegla, krocza, ud i przepony dają tą przewagę, że stać je na duży wysiłek w czasie porodu.
Pozycja porodowa, a ból
Poród o wiele łatwiej i szybciej przebiega w pozycji wertykalnej. Na rozciąganie mięśni dróg rodnych pomaga grawitacja i dziecko naciskając główką „pomaga im” się rozciągnąć, nie musi wszystkiego robić ciężarna. Trzeba sobie ułatwiać przecież życie.
Aktywność przed porodem
Jeśli nie ma obaw o dziecko, to kobieta powinna być aktywna fizycznie, oczywiście w granicach swojej możliwości. Częste zmiany pozycji zmuszają mięśnie do wydajniejsze pracy, to je przygotowuje do wysiłku, do noszenia powiększającego się brzucha i zapasów wody. Dlatego warto jak najwięcej spędzać czasu na świeżym powietrzu. Obojętnie czy to będą spacery i ćwiczenia w parku czy praca w ogrodzie. W obu przypadkach skorzystamy dotleniając organizm i dostarczając sobie witaminy D3.
Dieta, a poród
Na temat tego co można, a nie można jeść jest tyle mitów, co rzeczowych informacji. Organizm kobiety wie dobrze, co może zaszkodzić dziecku. Więc niech nie dziwi nikogo apetyt na ogórki kiszone z lodami. Trzymanie się restrykcyjnych diet w ciąży bez sensownych przeciwwskazań jest zwyczajnie nieetyczne.
Higiena
Kobieta w ciąży musi dbać o higienę, zmienia się pH w narządach, co prowadzi często do infekcji. Sposobem na to jest dieta z udziałem kiszonek oraz owoców i ziół wspomagających stan organizmu. Będą to np. żurawina, do picia herbata z pokrzywy, o wiele zdrowsza niż czarna z teiną
Kilogramy w ciąży, a poród
Nie da się tego jednoznacznie określić. Znam przypadki kiedy kobieta przytyła w ciąży 20 kg i bez zbytniego wysiłku w rok wróciła do starej wagi. A znam przypadki, że 9 kg było trudnością zrzucić w dwa lata. Również łatwość porodu nie była w żadnym wypadku uzależniona od wagi. Jedyne co mogę powiedzieć to kobieta, która przytyła 20 kg ma działkę, na której spędzała większość czasu pracując z roślinami, a jak wiemy nie jest to łatwa czynność.
Jak zmniejszyć ból porodowy
Powyżej zostały wypisane sposoby przygotowania się do porodu. Jest to stan wyjątkowy, ale wymagający przez to odpowiedniego przygotowania. Dobrze rozciągnięte, elastyczne mięśnie to jeden z głównych czynników ułatwiającego poród.
Trening dróg rodnych
Dobrze rozciągnięte, elastyczne mięśnie to jeden z głównych sposobów łatwego porodu. Mamy na to sposoby:
- ćwiczenie mięśni Kegla
Oprócz ćwiczenia mięśni Kegla ważne jest także rozciąganie mięśni krocza.
- Przygotowując się do porodu naturalnego pod koniec ciąży można zastosować techniki masażu rozciągającego i uelastyczniającego drogi rodne, w tym celu wykorzystuje się naturalny olejek np. migdałowy, olej kokosowy (jadalny najlepiej) i masuje mięśnie krocza. Należy wykonywać go od około 30 tygodnia ciąży codziennie przez kilka minut.
Jest naprawdę dużo sposobów aby zminimalizować ból podczas porodu. Nawet w pierwszej fazie działając odpowiednio, mamy na niego wpływ. Warto w pierwszych skurczach, jakie poczujemy wziąć odprężającą ciepłą kąpiel. Jeśli sygnały się nasilają wiadomo, jedziemy do szpitala albo dzwonimy po położną, która odbiera poród w domu. Jednak trzeba mieć auto przygotowane na wyjazd, w razie konieczności. Kolejną fazą jest rozwieranie się szyjki macicy. Pomagają w tym wypadku ruchy okrężne bioder, są też specjalne piłki o kształcie gruszki, które ułatwiają wykonywanie tych ćwiczeń. W tym czasie następuje schodzenie dziecka w dół kanałów rodnych. Tak samo parcie powinno być robione z umiarem, na wyczucie i w pozycji jak najwygodniejszej dla kobiety (ona wie jakiej). Osoby przy porodzie przydają się, jak trzeba podać coś do picia, jedzenia, pomasować etc. względnie zgasić światło.
Więcej informacji na temat porodu znajdziecie na http://www.domogrod.info/jak-rozpoznac-skurcze-porodowe
Dużo zależy od dnia, od tolerancji na ból i wielu innych czynników.