mieszkanie z klimatyzacją

Dwa razy w roku profesjonaliści dokonują serwisu klimatyzacji wraz z jej kompleksowym czyszczeniem. To jednak nie sprawia, że na co dzień jej użytkownicy nie muszą dbać o utrzymanie klimatyzatorów w czystości. O tym, jak często warto to robić i jak wygląda czyszczenie klimatyzacji, piszemy poniżej.

Jak wygląda czyszczenie klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji w ramach serwisu obejmuje staranne wyczyszczenie wszystkich elementów wraz z oceną ich stanu technicznego i ewentualnymi naprawami. Starannie czyszczone są zarówno elementy zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Profesjonalne czyszczenie uwzględnia również odgrzybianie z użyciem specjalistycznych środków. Celem wszystkich tych działań jest doprowadzenie klimatyzacji do jej stanu pierwotnego, co staje się gwarancją komfortowego i bezpiecznego korzystania z niej.

Z kolei samodzielne czyszczenie klimatyzacji to przede wszystkim dbanie o czyste filtry i zewnętrzne części klimatyzatora. Czynności te należy wykonać częściej niż zaplanowane serwisowanie klimatyzacji. Czysta klimatyzacja domowa  to wydajne jej działanie i zdrowe powietrze.

Czyszczenie klimatyzacji – jak często

Jak wspominamy na wstępie, czyszczenie klimatyzacji przez profesjonalistów połączone z jej serwisem zaleca się wykonywać dwa razy w roku. Wiosną i jesienią, jeśli klimatyzacja używana jest głównie właśnie latem, lub w odstępach co pół roku, jeśli włączana jest przez cały rok.

Czyszczenie filtrów należy wykonywać najrzadziej co miesiąc. Nowoczesne klimatyzatory po prostu informują, gdy filtry wymagają ich wyczyszczenia. Te jednorazowe zazwyczaj wymienia się na nowe co 3 miesiące. Wielorazowe z kolei odkurza i delikatnie myje co około 3 tygodnie.

Przy tej okazji warto zająć się czystością poszczególnych elementów. Zabrudzenia przy wlocie i wylocie powietrza powinny być czyszczone na sucho. Z kolei taca ociekowa wymaga jej dokładnego umycia z użyciem środka bakteriobójczego. Panel jednostki wewnętrznej przeciera się z kurzu z użyciem lekko zwilżonej ściereczki. Na bieżąco warto też usuwać duże zanieczyszczenia z jednostki zewnętrznej.

Dlaczego tak ważne jest regularne czyszczenie klimatyzacji

Dlaczego tak ważne jest, by dwa razy w roku poddawać klimatyzację profesjonalnemu czyszczeniu, pamiętając przy tym o częstszym i regularnym doprowadzaniu jej do czystości we własnym zakresie? Podstawą jest zdrowie. Nieczyszczona klimatyzacja to siedlisko bakterii, grzybów i alergenów.

Ważna staje się też wydajność klimatyzacji oraz jej sprawne działanie. Zapchane filtry uniemożliwiają prawidłową pracę, co szybko odczuć można przez zmniejszenie efektywności. Zwiększone rachunki za prąd, nieprzyjemny zapach z klimatyzacji czy częste awarie – takie mogą być skutki braku czyszczenia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: Montaż klimatyzacji Warszawa

 

One thought on “Czyszczenie klimatyzacji: jak często warto to robić?”

  1. Mając klimatyzację trzeba o nią dbać. Ja swoja czyszczę właśnie dwa razy w roku. Jak chcemy żeby działała bez zarzutów to trzeba o to zadbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.