Wiele osób chciałoby pracować w branży deweloperskiej. Jednak zostanie deweloperem bez wcześniejszego doświadczenia jest czymś niezwykle trudnym. Deweloper to nie tylko pieniądze i zyski, to także, a może i przede wszystkim, ciężka, mozolna praca.
Kim jest deweloper?
Mówiąc o deweloperze, z reguły mamy na myśli członka rynku nieruchomości, który stawia sobie za cel inwestowanie w nieruchomości i późniejszą ich sprzedaż na rynku pierwotnym. Jest to osoba kojarzona z budową mieszkań, galerii handlowych oraz hoteli. Deweloper to jednostka, która wykazywać powinna się skutecznością i determinacją w dążeniu do wyznaczonych celów, a co więcej, umiejętnością prognozowania i przewidywania ryzyka.
Jak zostać mini-deweloperem?
Rynek deweloperski jest niezwykle konkurencyjny. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na ten rynek wejść i spróbować swoich sił. Deweloperzy narzucają wysokie marże, także dobrą opcją będzie pojawienie się w systemie gospodarczym z mniejszą, bardziej korzystną marżą. Pozwoli to zarobić spore, jak na indywidualnego inwestora, pieniądze. Stawiane domy jednorodzinne, na które z roku na rok wzrasta popyt, będą niewątpliwie trafną inwestycją.
Jak zacząć?
Typowy proces deweloperski rozpoczyna się od zakupu działki. Musi być to działka, która będzie się podobać potencjalnym nabywcom. Nie może być to kawałek ziemi znajdujący się w szczerym polu. Powinna być to działka uzbrojona rozciągająca się w ładnej okolicy. Bardzo istotny jest alternatywny dojazd do działki oraz wspomniane uzbrojenie, a przynajmniej prąd. Pozwolenie na budowę konkretnego projektu domu, będzie również czymś niezbędnym na późniejszym etapie całego deweloperskiego procesu.
Co z finansami?
Kwoty na pokrycie inwestycji deweloperskich są na ogól ogromne. Jednak w wielu przypadkach nie ma potrzeby wykładania ich z własnej kieszeni. Jeśli inwestycja zostanie odpowiednio zorganizowana, można skorzystać z kredytów deweloperskich. Znacznie ułatwi to zrealizowanie całego projektu.
Jak się przygotować do inwestycji?
Decydując się na przeprowadzenie budowlanego przedsięwzięcia, jeszcze przed zakupem działki, powinno się mieć gotowy biznesplan całej inwestycji. Uwzględnić w nim należy:
- koszty kupna działki/działek;
- wszelkie koszty budowy;
- ceny późniejszej sprzedaży.
Pozwoli to zobrazować kwestie finansowego nakładu pieniężnego, a także zysku, jaki można będzie osiągnąć po sprzedaży gotowych już domów. Lepiej przyjmować średnio optymistyczne założenia, by uniknąć rozczarowań. Zakup działki poprzedzony powinien być analizą:
- mapek informacyjnych;
- zapisów planu zagospodarowania miejscowego;
- panujących warunków gruntowych;
- informacji udzielonych przez gestora mediów.
Co z deweloperskim kredytem?
Właściwie jedynym, koniecznym do spełnienia warunkiem ubiegania się o tę formę finansowego wsparcia jest posiadanie gruntu pod planowaną inwestycję. Do tego niewielki wkład własny i dobry biznesplan. Kredyty deweloperskie udzielane są z reguły na okres trwania inwestycji, a ich spłata rozpoczyna się w momencie kwitowania umów z klientami.
Hit czy mit?
Bardzo często słyszy się, że wielcy, bogaci inwestorzy i deweloperzy są nieuczciwi i pracują dla mafii. Jak wiadomo, w każdej historii jest źdźbło prawdy, jednak większość przedsiębiorców przechodzi żmudną drogę, zanim osiągnie jakikolwiek sukces i zarobi pierwsze pieniądze. Biznesowa mafia jest bardzo często motywem wielu książek i filmów. To właśnie w nich pokazywana jest czarna strona mocy bogatych deweloperów. Dla przykładu na http://www.czytamwszedzie.pl/ można znaleźć kila ciekawych książkowych propozycji opowiadających o mafijnych porachunkach. Jednak pewnie w większości jest to niezwykle interesująca fikcja.
Branża deweloperska, jak każda inna, ma zapewne trochę na sumieniu. Jednak zarobienie dużych pieniędzy w sposób uczciwy jest jak najbardziej możliwe. Wszystko to jest oczywiście sprawą względną i nigdy nie wolno zapominać o przyzwoitości oraz docenieniu ciężko zarobionych pieniędzy.
Różnie opinie o deweloperach słyszałem. Myślę, że najlepiej zapytać o konkretnego dewelopera bezpośredniego nabywcę mieszkania, domu etc. Zapytać czy dotrzymał warunków umowy, czy nie było żadnych wad i usterek, czy w terminie oddał lokal. To chyba najlepsze źródło informacji.