odwodnianie miejsca gdzie ma byc wykop

Artykuł partnera.

Przy prowadzeniu różnorodnych prac budowlanych, szczególnie zaś przygotowaniu wykopów pod fundamenty, dużym problemem może okazać się zalegająca w wykopie woda. Roztopy czy opady deszczu, a także znajdujące się płytko wody gruntowe mogą nie tylko utrudnić prace, ale także spowodować przykre konsekwencje w przyszłości. Aby tego uniknąć, należy zadbać o odwodnienie wykopu. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego jest to tak ważne działanie.

Czym grozi woda w wykopie?

Woda w dnie wykopu może pojawić się pod ciśnieniem – zawieszona lub ustabilizowana. Może wystąpić także po obfitych opadach lub być efektem roztopów. Często problem stanowi też wysoki poziom wód gruntowych wokół wykopu. Woda na dnie wykopu nie tylko uniemożliwia pracę, ale może także znacząco obniży jej jakość. Może też spowodować uplastycznienie gruntu, przez co nie będzie on nadawał się do posadowienia fundamentów. Zaniedbanie na etapie przygotowania fundamentów jest niebezpieczne nie tylko ze względu na utrudnienie w dalszym prowadzeniu prac. Jeśli nie postaramy się o osuszenie terenu, woda zawilgoci ściany fundamentowe, co w przyszłości może prowadzić do ich zagrzybienia i powstawania pleśni w pomieszczeniach, a to z kolei może mieć groźne konsekwencje dla zdrowia. Z tego powodu odwadnianie wykopów jest ważnym etapem większości prac budowlanych. Ma ono na celu odpompowanie wód opadowych i roztopowych, które napływają do wykopu lub też obniżenie poziomu wód gruntowych wokół niego.

Jak odwodnić wykop?

Aby skutecznie odwodnić wykop, najlepiej skorzystać z usług specjalistów, ponieważ skuteczne osuszenie terenu jest możliwe jedynie przy użyciu  specjalistycznego sprzętu – wyjaśnia przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów. Woda, która zalewa budowlany wykop, jest odpompowywana, a w zależności od zastosowanej metody obniżeniu ulega również poziom wód gruntowych. Konkretny sposób działania, mającego na celu odwodnienie wykopu, musi być odpowiednio dopasowany do warunków wodno-gruntowych.

Najważniejszym założeniem przy obniżaniu poziomu wód gruntowych jest działanie, które nie naruszy struktury gruntu nie tylko pod budowanym obiektem, ale również w podłożach sąsiednich budynków. W celu osiągnięcia najwyższej efektywności w odprowadzaniu wód gruntowych i opadowych, należy dostosować rodzaj prac do wyników przeprowadzonych badań, które powinny określać m.in.: przepuszczalność oraz układ w poziomie i w pionie poszczególnych warstw gruntu, kształt i głębokość wykopu, istniejące na danym terenie warunki wodne, a także szybkość wykonania wykopu.

Najpopularniejsze metody odwadniania wykopów

Odwodnienia wykopów można przeprowadzić z wykorzystaniem studni chłonnych oraz drenaży. Ponadto przy budowach w trudnych warunkach gruntowych ściany wykopu często zabezpiecza się ściankami szczelnymi, które nie tylko zapobiegają osunięciom gruntu, ale też ograniczają przepływ wody gruntowej tam, gdzie ma ona wysoki poziom. Najczęściej stosuje się jednak jedną z popularnych metod, do których należą:

  • zestawy igłofiltrowe – igłofiltry to elastyczne przewody, które umieszcza się w gruncie, zazwyczaj o około 1 m od siebie, w obwodzie wykopu. Góra przewodu zostaje wpięta do kolektorów ssących, te zaś do agregatów pompowych. Igłofiltry odsysają wodę z gruntu. Ich użycie ma pozytywny wpływ na zagęszczenie gruntu pod projektowanymi fundamentami. Do ich zalet należy także mniejszy zasięg i możliwość kontroli leja depresyjnego, dlatego dobrze sprawdzają się jako systemy odwadnia wykopów przeprowadzanych w pobliżu budynków mieszkalnych czy usługowych. Dzięki igłofiltrom możliwe staje się odwadnianie do głębokości 4 – 5 metrów,
  • studnie depresyjne – kolejnym sposobem odwadniania wykopów jest budowa wzdłuż nich studni depresyjnych. W tym celu najpierw wykonuje się odwiert w rurze osłonowej, a następnie do jego wnętrza wprowadza się rurę filtracyjną o średnicy mniejszej niż średnica wierconej studni. Aby zwiększyć wydajność takiej studni, warto zastosować pod nią podkład żwirowy, co umożliwi dopływ do niej wody także od spodu. Po zbudowaniu studni montuje się w niej pompy ssące z zaworem zwrotnym albo pompy głębinowe,
  • odwodnienie powierzchniowe – dość często stosuje się doraźne odwodnienie powierzchniowe, które pozwala odprowadzić wodę dzięki użyciu pompy zanurzeniowej. Metoda ta nie sprawdzi się jednak przy gruntach niespoistych, gdzie ruch wody może doprowadzić do rozluźnienia struktury gruntu,

Odwodnienie wykopów to jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych. Dzięki niemu można prowadzić dalsze prace, a także zabezpieczyć fundamenty przed powstaniem pleśni i grzybów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.