Fotowoltaika

Fotowoltaika, czyli technologia pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, stała się bardzo popularna w ostatnich latach ze względu na realne oszczędności, jakie zapewnia inwestorom, uniezależnienie od podwyżek cen energii elektrycznej, a także brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Co warto wiedzieć na temat tego ekologicznego rozwiązania?

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika opiera się na efekcie fotowoltaicznym, w którym dochodzi do przemiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną za pomocą paneli słonecznych. Panele te składają się z ogniw fotowoltaicznych wykonanych z materiałów o właściwościach półprzewodników, w tym przede wszystkim krzemu. Padające na ogniwa fotony, czyli najmniejsze cząstki światła wprawiają cząstki krzemu w ruch, w wyniku czego dochodzi do powstania prądu stałego. Nie jest on jednak odpowiedni do zasilania urządzeń elektrycznych. W tym celu trafia do inwertera, w którym przekształcany jest w prąd zmienny o właściwych parametrach.

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną, która może być spożytkowana na bieżące potrzeby. Jeśli produkcja w danej chwili przewyższa zapotrzebowanie, to powstała nadwyżka, w zależności od rodzaju systemu, kierowana jest do sieci energetycznej lub do magazynu energii.

Rodzaje systemów fotowoltaicznych

Systemy fotowoltaiczne różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim ze względu na podłączenie do sieci energetycznej. Wyróżnić można systemy on-grid, które są podłączone do sieci elektroenergetycznej, oraz systemy off-grid, które działają niezależnie od sieci. W tym przypadku wygenerowana nadwyżka energii elektrycznej ładuje akumulatory, czyli magazyn energii.

Korzyści z fotowoltaiki

Fotowoltaika to technologia, która oferuje sporo korzyści. Jest to przede wszystkim ekologiczne źródło energii, ponieważ nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery i przyczynia się do redukcji emisji CO2. Przyczynia się ona także do powstania realnych oszczędności na rachunkach za energię elektryczną oraz pozwala uzyskać niezależność energetyczną, w szczególności w przypadku posiadania instalacji off-grid. Przez wiele lat działa w sposób bezawaryjny i niezawodny, dzięki czemu nie trzeba się przejmować rosnącymi cenami prądu.

Koszty inwestycji w fotowoltaikę

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu? Koszt inwestycji wynosi średnio od 15 do 30 tys. w zależności od komponentów, które zostaną zamontowane, a także od wielkości instalacji. Każdorazowo jest on ustalany indywidualnie przez firmę montującą system fotowoltaiczny.

Komu zlecić montaż fotowoltaiki?

Fotowoltaika to nie tylko ekologiczne źródło energii, ale również opłacalna inwestycja. Jej zaprojektowanie oraz montaż warto jednak powierzyć specjalistom z dobrej firmy, takiej jak Nexenergy – https://nexenergy.pl/, którzy posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Aby instalacja fotowoltaiczna była rentowna, musi być dopasowana do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego, firmy lub instytucji. Istotny jest także sam proces montażu oraz zastosowanie dobrej jakości komponentów, dzięki czemu system będzie działać bezawaryjnie i wydajnie przez długie lata, zapewniając wysokie oszczędności. Specjaliści z Nexenergy zadbają o każdy z wymienionych aspektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.