Rosnące ceny energii elektrycznej i wzrost świadomości, dotyczącej ekologii wśród konsumentów, sprawiają, że popularność przydomowych elektrowni słonecznych gwałtownie rośnie. W połowie roku 2021 zamontowano w Polsce ponad 600 000 instalacji fotowoltaicznych. Tym samym moc fotowoltaiki wzrosła aż o 3 GW!
Przewidywania specjalistów wyraźnie wskazują, że w kolejnych latach liczba mikroelektrowni ulegnie podwojeniu. Już teraz również Ty możesz zainstalować sobie taką mikroelektrownię. Sprawdź, jak zrobić to bez dużej inwestycji. Postaraj się o dofinansowanie!
Fotowoltaika – dofinansowania
Istnieje wiele programów, które wspierają gospodarstwa domowe i firmy decydujące się na panele fotowoltaiczne. Dofinansowanie może być realizowane z programów samorządowych, wojewódzkich, rządowych, a także z programów unijnych. W zależności od regionu niektóre rodzaje dofinansowań można ze sobą łączyć lub też wybrać jedno – najkorzystniejsze.
Obecnie wśród najpopularniejszych programów dostępnych praktycznie na terenie całej polski można wyróżnić:
- Program „Mój prąd”. Jest to jeden z największych rządowych programów tego typu. Program obejmuje mikroinstalacje do 10 kWp i pozwala na uzyskanie nawet 50% zwrotu kosztów całej instalacji.
- „Czyste powietrze”. Jest to kolejny program rządowy. Obecnie ten program cieszy się największą popularnością. Można dzięki niemu uzyskać do 5000 zł zwrotu inwestycji.
- „Energia plus”. Jest to jeden z dwóch programów skierowanych do firm. Dotyczy on nie tylko fotowoltaiki, ale również innych zagadnień związanych z dbaniem o czystość powietrza.
- Program dla rolników „Agroenergia”. Pozwala na uzyskanie dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną. Obejmuje również biogazownie rolnicze.
- „Ulga termomodernizacyjna”. Jest to nowy program rządowy skierowany do właścicieli i współwłaścicieli gospodarstw jednorodzinnych.
Istnienie tak dużej liczby programów pozwala uzyskać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne dużo szybciej i jednocześnie w większej kwocie.
Co musisz wiedzieć, gdy starasz się o dofinansowanie
Każdy program, czy to lokalny, czy rządowy, różni się od innych przepisami. Różna jest liczba warunków do spełnienia. Z całą pewnością jednak trzeba być przygotowanym na nieco żmudny proces, jakim jest przygotowywanie całej dokumentacji.
Weź pod uwagę, że większość programów dofinansowujących panele fotowoltaiczne nie obejmuje pełnego zwrotu kosztów. Jeżeli nie masz możliwości pokryć reszty, możesz skorzystać z oferty wybranego banku. Większość placówek przygotowuje specjalne programy, które umożliwiają uzyskanie relatywnie taniego kredytu na dofinansowanie inwestycji.
Dobrze zaplanuj inwestycję
Wszystkie programy dofinansowujące mikroinstalacje fotowoltaiczne są przygotowane w taki sposób, aby umożliwić Ci realizację takiej inwestycji i uzyskanie przynajmniej częściowego zwrotu kosztów. Nie zwalnia Cię to jednak z wcześniejszego zaplanowania jej.
Bardzo istotne jest nie tylko właściwe dobranie wielkości mikroinstalacji, ale również odpowiednie przygotowanie infrastruktury. Ta kwestia leży po stronie wykonawcy. Często też zdarza się, że firmy pomagają nie tylko w przygotowaniu inwestycji, ale również w uzyskaniu dofinansowania.
Jeżeli poszukujesz sprawdzonych informacji na temat aktualnych programów i chcesz wiedzieć wszystko o możliwości uzyskania dofinansowania w zakresie mikroinstalacji, koniecznie odwiedź naszą stronę https://www.ekoradcy.pl.