Rolka geowlókniny

Stosowanie geowłókniny ma wiele zalet, o czym nie trzeba przekonywać nikogo, kto ma choć trochę do czynienia z branżą budowlaną. Osoby spoza branży niewiele o nim słyszały, a często pierwszy raz spotykają się z tym materiałem podczas budowy własnego domu. To właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy ten krótki poradnik, w którym znajdzie się odpowiedź na pytanie, gdzie warto stosować geowłókniny.

Podjazd przed garażem

Podjazd przed garażem, niezależnie od tego, czy będzie wykonany z kostki brukowej czy kamienia, to miejsce, w którym geowłóknina sprawdzi się doskonale. Ułożona jako jedna z warstw na gruncie pozwoli odseparować ziemię od kamieni czy podsypki pod kostkę. Dodatkowo ustabilizuje teren i sprawi, że podjazd będzie mniej narażony na pofałdowanie czy załamania. Struktura geowłókniny jest przepuszczalna dla wody, co zapewnia przesiąkanie i odwodnienie podjazdu. Jednym słowem warto zastosować geowłókninę na podjeździe przed garażem i dobrze jest sprawdzić, czy wykonawca należy do fachowców z prawdziwego zdarzenia i zna ten ważny materiał budowlany.

Odwodnienie wokół domu

Geowłókniny, oprócz właściwości stabilizujących, mają również właściwości filtrujące, dzięki czemu doskonale się sprawdzają jako element drenażu wykonywanego wokół domu. Dzięki geowłókninie można zadbać o właściwe odwodnienie fundamentów czy piwnicy i można mieć pewność, że wody opadowe nie zaszkodzą budynkowi.

Stawy i oczka wodne

Geowłókniny są stosowane również przy budowie oczek wodnych. Świetnie się nadają jako pierwsza warstwa układana na gruncie, która stabilizuje podłoże i chroni folię, jaką wykładane jest oczko wodne, przed uszkodzeniem przez korzenie czy kamienie znajdujące się w gruncie.

Geowłóknina znajduje również zastosowanie na brzegach naturalnych akwenów wodnych, szczególnie stawów. Ułożona na brzegu zapobiega jego podmywaniu i osuwaniu, dzięki czemu staw nie tylko zachowuje pierwotny kształt, ale również można bezpiecznie stać na jego brzegu, bez obaw, że brzeg się osunie.

Skarpy i nasypy

Geowłóknina, dzięki swoim właściwościom stabilizującym doskonale nadaje się do wzmacniania skarp i nasypów. Z tego powodu jest bardzo chętnie stosowana na terenach pagórkowatych, na których domy bardzo często wkopuje się w zbocze, a w jego otoczeniu znajduje się wiele skarp. Ułożenie na nich geowłókniny zapobiega osuwaniu się terenu, a nasypana na wierzch warstwa ziemi pozwala stworzyć na wzmocnionych skarpach atrakcyjną aranżację ogrodową.

One thought on “Gdzie warto stosować geowłókniny?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.