Mężczyzna zajmujący się klimatyzacją czyści ją

Artykuł sponsorowany.

Klimatyzacja to urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Kiedyś montowało się ją wyłącznie w biurach czy pomieszczeniach użyteczności publicznej. Obecnie nie dziwią nikogo także w domach, a nawet mieszkaniach w bloku. Kluczem do odpowiedniego funkcjonowania urządzeń klimatyzacyjnych jest ich prawidłowe serwisowanie. Jak zatem dbać o klimatyzację? Opowiemy o tym w naszym dzisiejszym artykule.

Klimatyzacja i jej działanie

Zacznijmy jednak od samego początku. Czym jest klimatyzacja i jak ona działa? Klimatyzacja to urządzenie, które pobiera powietrze z otoczenia, schładza je do zadanej temperatury i oddaje. Budowa klimatyzacji to:

  • wymiennik ciepła,
  • sprężarka,
  • wentylatory.

Przez te wszystkie elementy krąży czynnik roboczy. Po sprężeniu przedostaje się do skraplacza, gdzie zmienia stan skupienia w ciekły. Kolejno przepływa do parownika, a tam przekształca się w parę suchą. Podczas tych wszystkich zmian oddaje ciepło potrzebne do schłodzenia powietrza. Co ważne, urządzenia te nie tylko dbają o komfort cieplny, ale również oczyszczają powietrze i zapewniają odpowiednią wilgotność. Dlatego też tak ważne jest prawidłowe serwisowanie klimatyzacji. Regularna wymiana filtrów oraz czyszczenie sprawiają, że powietrze pozbawione jest bakterii i grzybów. Jest to szczególnie ważne w dużych aglomeracjach. Klimatyzacja w Katowicach czy innych większych miastach zatem nie tylko doprowadza powietrze w pomieszczeniu do żądanej temperatury, ale też dba o jego odpowiednią jakość.

Jak czyścić klimatyzację w domu?

Czy wiesz, że nieprzyjemny zapach klimatyzacji w domu spowodowany jest najczęściej jej nieprawidłową konserwacją? Chociaż urządzenie to powinien serwisować specjalista, to jest kilka czynności, które można zrobić samodzielnie. Przedłuży to żywotność sprzętu i zwiększy komfort w mieszkaniu. Klimatyzacja w Katowicach i podobnych miastach stoi przed poważnym zadaniem. Stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest na tyle wysokie, że filtry powinny być czyszczone i wymieniane regularnie. Jak zatem zabrać się do czyszczenia klimy w domu?

Czyszczenie jednostki zewnętrznej

Klimatyzacja składa się z jednostki wewnętrznej z filtrami oraz zewnętrznej zawierającej skraplacz. Jak się okazuje, prawidłowe funkcjonowanie systemu uzależnione jest w dużym stopniu od konserwacji jednostki zewnętrznej. Narażona jest ona bowiem na więcej zanieczyszczeń z zewnątrz. Są to kurz, pyłki, spaliny, osady nanoszone z deszczem. Dlatego warto przecierać jednostkę łagodnymi środkami i regularnie spryskiwać preparatami chemicznymi czyszcząco-myjącymi na bazie kwasów lub zasad. Dezynfekcję najlepiej rozpocząć od góry wymiennika. Środek sam spłynie niżej, oczyszczając tym samym kolejne elementy – lamele, tacę skroplin, rurkę, odpływ.

Czyszczenie jednostki wewnętrznej

Obudowę jednostki wewnętrznej można przecierać miękką tkaniną z delikatnym płynem. Do wlotu i wylotu natomiast lepiej użyć suchej ścierki. Nie można używać rozpuszczalników, środków polerujących, substancji lotnych, które mogłyby dostać się do wnętrza urządzenia. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji jest czyszczenie i wymiana filtrów.

Jak mówi specjalista z WASO Klim – klimatyzacja w Chorzowie, Katowicach i na Śląsku:

Filtr klimatyzacyjny oddziela pyły i kurz, przez co często jest już brudny nawet po kilku dniach pracy. Warto zatem raz na trzy tygodnie odkurzyć go, a następnie spłukać pod bieżącą wodą i odstawić do wyschnięcia. Bardzo brudne filtry można umyć płynem bakteriobójczym. Należy jednak pamiętać, że nie można przedłużać jego żywotności w nieskończoność. Filtr trzeba wymienić raz na sezon.

Profesjonalny serwis klimatyzacji

Dobrze konserwowana klimatyzacja nie tylko prawidłowo schładza powietrze, ale też oczyszcza je i dba o prawidłową wilgotność. Jest to niezwykle ważne, jeśli chodzi o zdrowie i dobre samopoczucie. Chociaż wiele czynności związanych z czyszczeniem klimy można zrobić samodzielnie, to raz na sezon warto zlecić profesjonalny serwis klimatyzacji w Katowicach. Specjaliści zajmą się takimi czynnościami jak:

  • czyszczenie obudowy jednostki wewnętrznej i zewnętrznej,
  • czyszczenie lub wymiana filtrów powietrza w jednostce wewnętrznej,
  • dezynfekcja i odgrzybianie,
  • płukanie i czyszczenie tacy ociekowej, przewodów odprowadzających skropliny i odpływów,
  • konserwacja skraplacza i parownika,
  • test temperatur,
  • test szczelności.

Regularny serwis klimatyzacji powinien odbywać się przynajmniej raz na sezon, czyli latem i zimą. Bardzo często jest to niezbędny warunek do utrzymania gwarancji producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.