kobieta w ciąży

Każdą akcję porodową poprzedzają pewne charakterystyczne symptomy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i w którym momencie najlepiej udać się do szpitala.

Początek porodu

Dla wielu kobiet narodziny dziecka wiążą się z nutą ekscytacji i dozą zdenerwowania. Pierwszym objawem rozpoczynającego się porodu niejednokrotnie jest ból pleców, często porównywalny z tym, występującym podczas miesiączki. Ponadto ukazać się mogą lekkie upławy i zmieszana z krwią wydzielina. Płyn owodniowy jest także jednym z przejawów tego, że to już czas, a poród się rozpoczął.

Skurcze

Skurcze spowodowane są kurczeniem się mięśni macicy i to one właśnie zwykle rozpoczynają poród. Brzuch napina się i staje się twardszy. W początkowej fazie porodu skurcze te są dość krótkie i trwają z reguły od 20 sekund do minuty. Z czasem stają się silniejsze i trwają nieco dłużej. Wówczas przerwy między jednym a drugim kurczem macicy są krótkie. Należy pamiętać, że skurcze porodowe:

  • w czasie porodu przybierają na sile;
  • wydłużają się;
  • są coraz bardziej odczuwalne;
  • pojawiają się w miarowych odstępach czasu i są znacznie częstsze;
  • rozpoczynają się w górnej części brzucha, obejmując jego powierzchnię i dolną część.

Co dają skurcze?

Skurcze:

  • umożliwiają dziecku obrócenie się w taki sposób, by z większą łatwością przejść przez kanał rodny matki;
  • wypychają na zewnątrz płód;
  • wpływają na rozwieranie się macicy;
  • obkurczają mięśnie i naczynia macicy w połogu;
  • ułatwiają wydalenie łożyska po porodzie.

Odejście wód płodowych

Niekiedy początkiem porodu jest moment pęknięcie błon płodowych i wypłynięcia płynu owodniowego. Ilość wód płodowych nie koniecznie musi być spora. Ważne, by nie przeoczyć tego zjawiska, co nie jest zbyt trudne, gdyż w tym okresie zdarzają się sytuacje nietrzymania moczu. Płyn owodniowy powinien być przeźroczysty. W innej sytuacji należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Ból ud

Niektóre kobiety, gdy rozpoczyna się poród, skarżą się na ból ud. Jest to najczęściej spowodowane ustawioną już do kanału rodnego główką dziecka, która uciska na nerwy. Jest to szczególny rodzaj bólu, zatem żadna kobieta nie powinna mieć problemu z jego rozpoznaniem.

Przyszła mama, przed wyjazdem na porodówkę powinna pamiętać o:

  • możliwie częstych wizytach w toalecie – pełny pęcherz utrudnić może cały porodowy postęp;
  • odpoczynku – należy jak najwięcej odpoczywać, gdyż poród, a w szczególności naturalny, wymaga od kobiety bardzo dużo siły i energii;
  • ciepłej kąpieli – która rozluźni, odpręży i złagodzi ból.

Jak ułatwić sobie poród?

Jest szereg możliwości które wpłyną na łatwiejsze przebrnięcie przez całą akcję porodową. Niewątpliwie warto zapisać się do szkoły rodzenia. Jedną z możliwości jest http://www.szkola-magiera.pl/ , w której każda kobieta uzyska wiele cennych informacji dotyczących ciąży, dowie się jak przebiega poród i jak powinna pielęgnować noworodka. Uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia pozwoli także nawiązać wiele cennych kontaktów z innymi ciężarnymi kobietami.

Oprócz tego warto stosować różnego rodzaju ćwiczenia. Zmniejszą one ból, poprawią kondycję, a także korzystnie wpłyną na rozwój dziecka. W pierwszym trymestrze zalecane jest oddychanie torem przeponowym oraz wszelkiego rodzaju ćwiczenia relaksacyjne. W drugim trymestrze do poprzednich ćwiczeń dołączyć można taki zestaw aktywności, który wzmocni mięśnie dna miednicy oraz poprawi elastyczność stawów biodrowych. Trzeci trymestr powinien być okresem, w którym kobieta przygotowuje się do parcia podczas drugiego okresu porodu.

Ważnym czynnikiem pomagającym znacznie lepiej znieść porodowe dolegliwości jest szukanie przez kobietę indywidualnego ułożenia ciała i możliwość zmiany pozycji. Dla wielu kobiet łatwiejszy może być poród w ciepłej wodzie. Z resztą, ogólna możliwość skorzystania z kąpieli przy rozpoczynającym się porodzie pozwoli odprężyć się kobiecie, rozluźni jej mięśnie, a nawet może przyśpieszyć całą akcję porodową.

One thought on “Jak rozpoznać skurcze porodowe?”

  1. Poród jest tak indywidualną kwestią, że niezależnie od tego jak się do niego przygotuje kobieta, może on przebiec zupełnie inaczej. Jednak ćwiczenia i aktywność w czasie ciąży to podstawa, mocne mięśnie brzucha potrafią znacznie ułatwić cały proces rodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.