Kobieta czyści fotel tapicerowany

Tkaniny, którymi obite są nowoczesne meble tapicerowane, posiadają właściwości ułatwiające utrzymanie ich w czystości. Tkaniny obiciowe z reguły są hydrofobowe i antystatyczne, co oznacza, że nie wchłaniają wilgoci, ani nie przyciągają kurzu. Jednak meble tapicerowane co pewien czas wymagają odświeżenia. Zarówno niewielkie zabrudzenia, jak i pojedyncze plamy można usunąć tanimi i skutecznymi domowymi sposobami, które warto znać. Oto kilka z nich.

Domowe sposoby na czyszczenie foteli tapicerowanych

Do czyszczenia foteli tapicerowanych nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Fotele tapicerowane można skutecznie wyczyścić za pomocą odkurzacza lub szczotki, ściereczki oraz kilku produktów, które można znaleźć praktycznie w każdej kuchni. Na początek należy delikatnie zebrać odkurzaczem warstwę kurzu z powierzchni mebla.

Staranne usunięcie powierzchownych zanieczyszczeń jest bardzo istotne. Dzięki tej czynności brud i pył nie będą rozmazywać się pod wilgotną ścierką. Szczególną uwagę warto poświęcić na odkurzenie tapicerki w szczelinach i zagłębieniach na styku siedziska i oparcia fotela oraz w okolicach podłokietników.

Właściciele czworonogów mają do dyspozycji również specjalne wałki z samoprzylepnym filmem, które skutecznie zbierają puch, sierść i włosy z powierzchni tapicerki. Następnym etapem czyszczenia foteli tapicerowanych jest oczyszczenie konstrukcji. Za pomocą miękkiej, wilgotnej ściereczki oraz środka antystatycznego przecieramy te elementy, które nie są pokryte tkaniną, czyli nóżki, podłokietniki, itp. Następnie można przystąpić do czyszczenia tapicerki.

Jak dobrać odpowiedni preparat do czyszczenia?

W zależności od rodzaju tkaniny, jaką obity jest fotel, do czyszczenia tapicerki używa się różnych preparatów. Na rynku są dostępne szampony do czyszczenia materiałów obiciowych oraz punktowo działające odplamiacze. Tkaniny, takie jak len lub bawełna można przecierać, używając do tego niewielkiej ilości płynu do naczyń, lub łagodnego detergentu do prania. Należy jednak pamiętać, że częste czyszczenie i zbyt obfite moczenie tapicerki na dłuższą metę może uszkodzić strukturę materiału i spowodować nieestetyczne odkształcenia.

Czyszczenie fotela z materiału syntetycznego warto przeprowadzić za pomocą specjalnych szamponów lub pianek do czyszczenia dywanów. Użycie detergentów tego typu jest proste i skuteczne — wystarczy rozprowadzić na powierzchni mebla warstwę piany, wetrzeć ją w materiał, a po wyschnięciu preparatu zebrać pozostałości odkurzaczem.

Kuchenne produkty w walce z plamami

Usuwanie plam z foteli tapicerowanych może okazać się bardzo proste przy użyciu kilku produktów używanych w kuchni. Mowa tutaj o sodzie oczyszczonej, soli, occie oraz o kwasku cytrynowym. Ten ostatni, w roztworze z wodą, świetnie radzi sobie z usuwaniem tłustych oraz trudnych do wywabienia plam.

Zwykła woda z odrobiną amoniaku, doskonale nadaje się do czyszczenia tkanin welurowych. Zaschnięte plamy z łatwością usuniemy za pomocą alkoholu. Można do tego celu użyć zwykłego denaturatu, a nawet wody kolońskiej. Do odświeżenia tapicerki znakomicie nada się pasta wykonana z sody oczyszczonej i wody oraz skrobia ziemniaczana.

Najważniejszą zasadą stosowaną w pielęgnacji i czyszczeniu foteli tapicerowanych jest bieżące usuwanie plam i zanieczyszczeń. Świeże zabrudzenia są dużo łatwiejsze do wywabienia, niż stare zaschnięte plamy, które często wymagają użycia profesjonalnych i kosztownych detergentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.