Aranżacja pokoju dla dziecka z łóżkiem

Aranżacja pokoju dziecięcego na pozór może wydawać się prostym zadaniem. W rzeczywistości jednak, do planowania i urządzenia tego pomieszczenia należy się dokładnie przygotować. Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważne jest dostosowanie pewnych zasad wystroju. Prawidłowe umiejscowienie łóżka dla dzieci, biurka czy strefy do zabawy może znacznie wpłynąć na sen lub naukę. Jak zatem urządzić taki pokój?

Podział pokoju dziecięcego na strefy

Aranżacja pokoju dla dziecka zależna jest od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest wiek dziecka oraz jego indywidualne potrzeby. Wiadomym jest, że pod uwagę należy także wziąć powierzchnię pomieszczenia oraz jego rozłożenie. Warto jednak dostosować wystrój do potrzeb jego użytkownika i samego wnętrza, a nie potrzeby dziecka do urządzonego pokoju.

Urządzając pomieszczenia dla naszego podopiecznego należy trzymać się zasady podziału powierzchni. Przestrzeń ta powinna być podzielona na strefy. W pokoju muszą znaleźć się oddzielne miejsca do spania, nauki oraz relaksu. Ponadto pokój powinien mieć odpowiednio dobrane kolory, które pozwolą dziecku spokojnie zasnąć lub skupić się na edukacji.

Bardzo ważnym aspektem jest ustawienie mebli. Gdzie postawić łóżko w pokoju dziecięcym? Czy położenie łóżka dla dzieci ma wpływ na życie i rozwój malucha? Jak zaplanować ustawienie mebli oraz jakimi zasadami się kierować?

Gdzie postawić łóżko w pokoju dziecięcym?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak ważne jest ustawienie łóżka dla dzieci w pokoju. Odpowiednie ułożenie mebli może znacznie wpłynąć na sen, regenerację, odpoczynek czy nawet zdrowie naszego podopiecznego. Dlatego też warto zapoznać się z pewnymi zasadami aranżacji młodzieżowego wnętrza. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Sen to bardzo ważna faza dobowa. Podczas niej mózg dziecka przetwarza informacje pozyskane w ciągu dnia, jak również regeneruje siły do kolejnych wyzwań życiowych. Dlatego też strefa do snu powinna być odpowiednio przygotowana. Warto zadbać o samo położenie łóżka w pokoju. Powinno ono stać w miejscu, w którym możliwe jest wyciszenie i odprężenie. Warto zastosować zasadę ustawienia łóżka naprzeciwko okna. Dobrym pomysłem będzie postawienie go w rogu pokoju. Ważnym jest również, by miejsce od spania nie przylegało bezpośrednio do kaloryfera. Ogrzewanie wysusza powietrze i może powodować przegrzanie podczas snu.

Ustawienie łóżka dla dzieci w pokoju – dodatkowe porady

Poza kwestią samego ustawienie stelaża do spania, podczas urządzenia strefy odpoczynku należy zwrócić uwagę na kilka innych szczegółów. Kąt do spania powinien być stonowany, a zastosowane kolory nie mogą podrażniać i pobudzać. Łóżko w pokoju dziecięcym musi zatem okalać spokojna aura. Miejsce od spania musi także posiadać dojście do lampki czy niewielkiego stolika, na którym można postawić szklankę z wodą czy położyć książkę.

Należy pamiętać również o tym, aby dziecko miało swobodny dostęp do swojego posłania. Dlatego też ustawienie mebli należy zaplanować tak, by przynajmniej jedna z dłuższych krawędzi stelaża nie przylegała do ściany ani innych mebli. Pozostałe boki można przysunąć do ściany. Takie ułożenie zapewni dziecku bezpieczeństwo oraz nieco prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.