Dobrze oświetlona kuchnia lampami w domu

Jak oświetlić kuchnię? Co jest ważne podczas wyboru lamp? Warto pamiętać, że dobre oświetlenie to wygoda podczas korzystania z kuchni. W miejscu, gdzie przygotowujemy posiłki  funkcjonalność w zależy od odpowiednio dobranych lamp, ich ilości i rodzaju.

Źródła światła w kuchni – jak je wybrać i rozmieścić?

Oświetlenie kuchni jest ważne i powinno być różnorodne: wymaga celnego zaplanowania pod kątem liczby lamp oraz ich prawidłowego rozmieszczenia. Znajdź w swojej kuchni miejsce przede wszystkim na światło ogólne, punktowe i dekoracyjne. Rozmieść je zgodnie ze strefami wyznaczonymi we wnętrzu. Renomowany sklep z oświetleniem z pewnością zaoferuje Ci asortyment wszelkiego rodzaju i typu, aby Twoja kuchnia wyglądała pięknie i była perfekcyjnie oświetlona. Taka kuchnia ma lampy rozlokowane równomiernie na całej powierzchni: na suficie, nad blatem i pod szafkami.

Oświetlenie główne, sufitowe

Nawet jeśli masz doskonałe oświetlenia nad blatami, nie rezygnuj z górnego, czyli sufitowego oświetlenia kuchni. Zamiast jednej, głównej lampy możesz wybrać parę punktów świetlnych, jeden lub kilka plafonów, lub  oprawy świecące w dół (typu downlight). Wszystkie one nadają się świetnie do wstępnego oświetlenia kuchni. Dobrze sprawdzają się też lampki LED budowane w sufit podwieszany.

Postaw na dobre oświetlenie blatów roboczych

Blat roboczy to najważniejsze miejsce w kuchni, dlatego powinien być prawidłowo oświetlony. Meble kuchenne na ogół stoją pod ścianami, dlatego sporządzając posiłki przy blacie roboczym nie możemy mieć źródła światła za plecami – powinno ono być umieszczone bezpośrednio nad blatem, nigdy przed nim. 

Oświetlenie stołu kuchennego

W większych kuchniach lub tzw. kuchniach otwartych, które łączą się bezpośrednio z salonem często wstawia się duży stół jadalny. Wymaga on osobnego oświetlenia. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się lampę wiszącą centralnie nad stołem. Tu nada się świetnie lampa z kloszem: jedna, lub nawet kilka, jeśli stół jest większy. Powieś je na wysokości 50-80 cm, by nie przeszkadzały biesiadnikom. Warto pamiętać, że żarówka nie powinna  znajdować się na wysokości wzroku, tylko kilkanaście cm wyżej. Doskonale sprawdzi się też nieprzezroczysty klosz – wówczas światło nie będzie raziło w oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.