Wybór drzewka na choinkę świąteczną

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. To nieodłączny element polskiej tradycji. Każdego roku większość z nas zastanawia się jakie drzewko na choinkę będzie najlepsze. Sprzedawcy oferują takie drzewka, jak jodła kaukaska, świerk conica czy świerk Kaibab. Dziś podpowiadamy, na co się zdecydować.

Skąd wzięła się tradycja ubierania choinki?

Zanim spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie drzewko na choinkę to najlepszy wybór, zobaczmy skąd w ogóle wzięła się tradycja ubierania choinki.
W wielu kulturach drzewo – zwłaszcza to iglaste – symbolizuje życie, odradzania się i trwanie. W tradycji bożonarodzeniowej, drzewko pojawiło się jednak dopiero w XVI wieku. Choinka świąteczna wywodzi się z Alzacji. To właśnie tam przystrajano drzewka, używając do tego przede wszystkim jabłek oraz papieru.

Mało kto wie, że tym, który bardzo opowiadał się za tym pięknym zwyczajem był Marcin Luter – ojciec reformacji. Choinka świąteczna bardzo szybko rozprzestrzeniła się na całe protestanckie Niemcy. Nie trzeba było długo czekać aż pojawiła się również w krajach katolickich, opanowując zarówno północne, jak i środkowe rejony Europy.

W Polsce choinka świąteczna pojawiła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Zawdzięczamy ją niemieckim protestantom. Początkowo drzewka na święta ubierali wyłącznie mieszkańcy miast. Z czasem zawędrowała również na wieś, zastępując tradycyjną podłaźniczkę.

W co ubierano choinkę?

Choinka świąteczna przystrajana była dawniej rajskimi jabłuszkami, a także ozdobami wykonanymi własnoręcznie. Robione je całymi rodzinami przez cały adwent, wykorzystując do tego:

  • wydmuszki,
  • bibułę,
  • słomę, trawy,
  • kłosy zbóż,
  • papier.

Z czasem na kłujących gałązkach pojawiły się ciastka, zwłaszcza pierniki, na wypiek których mogli jednak pozwolić sobie tylko ci naprawdę dobrze sytuowani.

Dzisiaj na drzewkach świątecznych królują szklane bombki o rozmaitych kształtach. Ważnym elementem, który zastąpił tradycyjne świeczki, są lampki choinkowe. Zgodnie z polską tradycją, choinkę powinno się ubierać w wigilijny poranek. Coraz więcej rodzin decyduje się jednak robić to wcześniej.

Drzewko na choinkę świąteczną
Źródło: Pixabay.com

Świerk pospolity czy świerk kłujący?

Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, jakie drzewko na choinkę, nie można pominąć świerków. Wiele osób bardzo chętnie decyduje się zarówno na świerk kłujący, jak i świerk pospolity. Do wyboru jest jeszcze zdecydowanie mniejszy świerk conica, który sprawdzi się wówczas, gdy szukamy niewielkiego drzewka, które można ustawić na przykład na parapecie.

Niektórzy decydują się na świerk Kaibab, który coraz częściej oferuje naprawdę dobry internetowy sklep ogrodniczy. Atutem świerków jest przede wszystkim ich ładny, regularny stożkowy pokrój, a także intensywny zapach, który naprawdę długo unosi się w mieszkaniu. Do tego dochodzą dość przystępne ceny.

Wady? Jeśli chodzi o świerk pospolity jest to bardzo szybkie gubienie igieł. Świerk kłujący pocieszy nasze oczy zdecydowanie dłużej. Wybierając go, należy jednak pamiętać, że jego igły – jak sama nazwa wskazuje – naprawdę mocno kłują.

Jodła kaukaska

Wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze: jodła czy świerk. Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko uzależnione jest od tego, jakie są nasze oczekiwania oraz możliwości finansowe. Jednym z bardziej cenionych drzewek, idealnie sprawdzających się w roli drzewka świątecznego jest jodła kaukaska.
Bardzo długo zachowuje ona świeżość – w mieszkaniu będzie dobrze wyglądała nawet przez dwa miesiące. Jej igły się nie obsypują, co także jest ogromną zaletą.

Sosna

Szukając odpowiedzi na pytanie jodła czy świerk, warto pamiętać, że w roli świątecznego drzewka doskonale sprawdza się również sosna. Jest zdecydowanie mniej popularna, ale warto pamiętać, że przystrojona prezentuje się przepięknie. Jej niewątpliwym atutem jest zapach, jaki długo unosi się w pomieszczeniu, w którym się ją ustawi. Do tego dochodzi bardzo atrakcyjna cena. Chcąc postawić na sosnę w roli choinki, warto postawić na naprawdę dobry internetowy sklep ogrodniczy.

Gdzie kupić drzewko na choinkę?

Jodła a świerk to często podejmowane w okresie przedświątecznym rozważanie. Kiedy już wiemy, czy decydujemy się na świerk kłujący zielony, świerk Kaibab, jodłę czy może sosnę, warto zastanowić się nad tym, gdzie kupić przyszłą choinkę. Dobrym rozwiązaniem okazuje się internetowy sklep ogrodniczy https://www.podkarpackiesady.pl/choinki-swiateczne. Kupując w nim drzewko – niezależnie czy jest to jodła, świerk Kaibab, czy świerk conica – może być pewni, że kupujemy drzewko pozyskane w sposób legalny.

Święta Bożego Narodzenia bez choinki, z pewnością nie będą miały uroku, na którym tak bardzo nam zależy. Bez względu na to, jakie drzewko na choinkę wybierzemy, wprowadzi ono do mieszkania czy domu wyjątkowy klimat. Jodła, świerk kłujący zielony, świerk conica – odpowiednie ozdoby sprawią, że każdy drzewko będzie piękne.

Artykuł napisała:
Anna – miłośniczka świąt,
pasjonatka wystroju wnętrz i ogrodnictwa

Źródło:

  • Historia świątecznej choinki, Józef Naumowicz, 2016.

One thought on “Jodła czy świerk? Które drzewko kupić na choinkę świąteczną?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.