zamek

By utrzymać w odpowiedniej kondycji zasadzone w ogrodzie krzewy, niezbędne jest regularne cięcie roślin. Pozwoli to utrzymać nasze krzewinki w cudownym stanie, wpłynie na ich prawidłowy rozwój oraz sprawi, że każda z roślin będzie obficiej kwitnąć.

Istota cięcia

Przycinanie krzewów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Regularne ciecie umożliwi roślinie lepszy wzrost, owocne kwitnienie, poprawi jej walory zdobnicze, a także utrzyma jej ogólną kondycję w nienaruszonym stanie. To, jak ciąć dany krzew, uzależnione jest przede wszystkim od tego, czy główną ozdobą danej rośliny są liście, owoce, pędy, czy może kwiaty. Ważna jest także siła wzrostu, charakter kwitnienia oraz sposób prowadzenia. Nie należy zapominać o własnych wymaganiach względem konkretnej rośliny. Trafnie sprecyzowane ułatwią dobór odpowiedniej metody cięcia. Pamiętajmy, krzewy ozdobne to cudowne rośliny mające wiele walorów dekoracyjnych. Dbanie o ich stan niewątpliwie popłaci, a nasze oko radować się będzie ich pięknym widokiem,.

Rośliny liściaste

Cięcie roślin liściastych polega przede wszystkim na znacznym przycięciu ich pędów. Robi się to na długość 1/2, a nawet 2/3 długości latorośli. W przypadku starszych roślin liściastych warto usunąć pędy uszkodzone i starsze gałęzie. Nie koniecznie musi być to coroczny zabieg. Można to robić stopniowo i co dwa lata skracać pozostawione odrosty. Zarówno iglaste jak i liściaste formy pienne można z powodzeniem ciąć według uznania, w zależności od kształtu rośliny, jaki chcemy uzyskać.

Najlepszy okres cięcia?

Przycinanie większości gatunków krzewów powinno mieć miejsce wczesną wiosną lub późną zimą. Do roślin przycinanych w tym okresie należą między innymi:

  • powojniki wielokwiatowe;
  • hortensja drzewkowata;
  • pięciorniki;
  • derenie.

Idealną porą na przycinanie iglaków jest również okres wczesnowiosenny. Cisy czy żywotniki warto skrócić o szczytowe pędy. Z kolei u świerków i jodeł należy ściąć zeszłoroczne przyrosty, najlepiej o połowę. Pozwoli to uzyskać znacznie bardziej zwarty pokrój rośliny. Ten zabieg wykonywać można co dwa, trzy lata.

Lato

W okresie letnim też można dokonać pielęgnacji swoich ulubionych krzewów. Jest to czas, w którym warto skrócić pędy roślin rosnących w pobliżu ogrodowych alejek bądź ścieżek. Wówczas można także powtórnie przyciąć liście krzewów ozdobnych, które już przekwitły. Są to rośliny takie jak:

  • wierzba;
  • berberys;
  • krzewuszka.

Kwiecień i maj

Ten czas najlepiej spożytkować na przycięcie krzewów, które kwitną wczesna wiosną. Zaliczyć do nich można:

  • forsycje;
  • pigwowce;
  • wierzby.

Do późnej wiosny bezpieczniej zaczekać z formowaniem roślin wrażliwych na mróz. Dostrzec można wtedy uszkodzone już pędy, usunąć je, a te, które zachowały swoją strukturę i odpowiednio przezimowały, należy lekko skrócić.

Jakiej pory unikać

Wielu znawców tematu, odradza przycinanie ozdobnych krzewów jesienią i późnym latem. Może to ograniczyć ich odporność na mróz. Z kolei przycinanie grubych pędów zbyt blisko młodych pąków spowoduje ich obumarcie.

Przykłady krzewów ozdobnych

Do jednych z najpopularniejszych krzewów ozdobnych zaliczyć można:

  • Pnącza – rośliny o wiotkich, długich łodygach rosnące na przepuszczalnych, żyznych i wilgotnych glebach;
  • Azalie – piękne, rozkrzewione rośliny, lubiące gleby kwaśne i próchnicze;
  • Irgi – krzewy z rodziny różowatych. Dobrze rosną na stanowisku słonecznym i tolerują właściwie każdą glebę. Do tego mają niewielkie wymagania uprawowe;
  • Ogniki – zimozielone krzewy dekoracyjne osiągające skupiska żółtych, pomarańczowych lub czerwonych owoców. Preferują słoneczne stanowiska, a ich wyróżniającą cechą jest fakt, że są dość odporne na mrozy i zanieczyszczone powietrze;
  • Tawuły – rośliny zrzucające liście na zimę. Najlepiej czują się w przepuszczalnej, żyznej glebie;
  • Hibiskusy – lubią stanowiska nasłonecznione i próchnicze, a także przepuszczalne podłoże.

Jest tak szeroki wybór cudownych krzewów, które uatrakcyjnią niejeden ogród, że bez wątpienia każdy znajdzie coś w swojej estetyce i guście.

One thought on “Kiedy przycinać krzewy ozdobne?”

  1. Pnącza pięknie wyglądają na budynkach, szczególnie te czerwone 😀 Chociaż w przypadku tego zamku zielone cudnie by się prezentowały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.