Artykuł partnera.

Kompostownik to specjalny pojemnik przeznaczony do zbierania kompostu – organicznego nawozu z odpadów roślinnych i zwierzęcych. W niniejszym wpisie przedstawiamy, czym powinien cechować się solidny i funkcjonalny kompostownik ogrodowy oraz jak dopasować go do indywidualnych preferencji.

Czym powinien cechować się solidny i użyteczny kompostownik?

Decydując się na kompostowniki ogrodowe, powinieneś kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami w zakresie uprawy oraz użytkowania produktu. Warto zwrócić uwagę na takie cechy jak materiał wykonania, budowa, okres użytkowania oraz oczywiście cena. Poszczególne z nich wpływają na typ kompostownika.

Rodzaje i podział kompostowników ogrodowych

Istotnym kryterium klasyfikacji jest konstrukcja. Determinuje ona sposób, okres użytkowania i właściwości produktu. Na jej podstawie wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje kompostowników:

  • otwarte,
  • zamknięte,
  • modułowe,
  • całoroczne.

Do kompostowników otwartych zaliczamy proste konstrukcje umożliwiające swobodną cyrkulację powietrza. Proces kompostowania przebiega w nich szybciej, jednak wymaga regularnego mieszania i monitorowania. Takie produkty są idealne dla osób generujących dużo odpadów, mających możliwość jej regularnej pielęgnacji i użytkowania (np. rolników).

Kompostownik zamknięty ma klapę, która chroni zawartość przed ingerencją czynników zewnętrznych, szkodników albo zwierząt. Wymaga mniej uwagi niż systemy otwarte, jednak może kompostować wolniej. Sprawdzają się w niewielkich przestrzeniach, np. ogródkach, gdzie regularna kontrola nie jest istotna, a zużycie kompostu przebiega w sposób umiarkowany.

Kompostowniki modułowe zbudowane są z kilku zintegrowanych segmentów. Umożliwiają one łatwą rotację odpadów i lepszą organizację kompostowania. Sprawdzą się, jeśli zależy Ci na stałym dostępie do nawozu, jego zróżnicowaniu lub też chcesz nim zarządzać w sposób uporządkowany.

Najbardziej wytrzymałą i wszechstronną odmianą są kompostowniki całoroczne. Przykładowo produkty dostępne w ofercie Stamats wyróżniają takie cechy jak: łatwy i samodzielny montaż elementów, wygodny uchwyt i solidne zasuwy, wzmocnione zawiasy klapy, kłódka i boczne zatrzaski, system nawodnienia kropelkowego oraz sprawnej wentylacji. Kompostownik całoroczny to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą kompostować przez cały rok i bez przerw, np. żyjących w klimatach o dużych wahaniach temperatur.

Kompostownik plastikowy czy drewniany – który lepszy?

Plastikowy kompostownik jest wysoce odporny na degradację, trwały i nie wymaga częstej konserwacji. Atutem jest także mała waga ułatwiająca przenoszenie i opróżnianie pojemnika. O atrakcyjności kompostowników plastikowych decyduje ponadto cena – niższa, niż w przypadku wariantów drewnianych. Modele plastikowe posiadają też zwykle otwieraną klapkę, która przyspiesza proces kompostowania i chroni zawartość przed zwierzętami.

Kompostownik drewniany bywa wybierany częściej przez osoby, którym zależy na ekologii i specyficznej estetyce. Bywa, że ten typ lepiej komponuje się z naturalnymi elementami ogrodu. Ponadto drewniane kompostowniki zapewniają lepszą wentylację, co sprzyja procesowi kompostowania. Drewno jest materiałem biodegradowalnym, co może wymagać regularnej wymiany produktu.

Który model najlepiej wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest mocno indywidualna. Jeśli zależy Ci na trwałości i łatwości obsługi, lepszym wyborem może okazać się plastik. Gdy stawiasz na ekologię i naturalny wygląd, wybierz kompostownik drewniany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.