Lustro w domu ma praktycznie każdy z nas. Jest to bardzo ważny element dekoracyjny każdego wnętrza. Bardzo często jedno lustro znajduje się w korytarzu, a kolejne w łazience. Jednak są opcje wykorzystania lustra do innych celów. Wyjście poza dotychczasowy schemat może okazać się trafną alternatywą.

Tanie a dobre

Lustro w roli głównej może sprawdzić się bardzo dobrze. Niekoniecznie trzeba wydać na nie grube pieniądze, aby być w pełni zadowolonym. Na wysokości zadania staną i te za kilkadziesiąt złotych. Lustra spełniają wiele funkcji, a do podstawowych zaliczyć można:

  • optyczne powiększenie wnętrza;
  • doświetlenie pomieszczenia;
  • dekoracyjność.

Przy odpowiednim umiejscowieniu, lustro wyeksponuje wybrany mebel bądź jakikolwiek inny element dekoracyjny.

Duże lustro w małym pomieszczeniu

Każda profesjonalna hurtownia luster posiada w swej ofercie tak duże, jak i małe rozmiary lustrzanego asortymentu. Jednak warto pamiętać, że im większe zakupimy lustro, tym więcej optycznej iluzji przestrzennej „wpuści” ono do wnętrza. Dobre lustro wpłynie na całą przestrzeń i sprawi, że będzie ona otwarta, przestronna, wyrazista i lekka. Mniejszych rozmiarów lustro sprawdzi się dobrze przy dekorowaniu klatki schodowej i korytarza.

Co za dużo to nie zdrowo

świece

Jak mówi stare, polskie przysłowie, pewne rzeczy są dobre, jednak nie w nadmiarze. Umieszczając lustra w naszych mieszkaniach warto o tym pamiętać. Choć pusta przestrzeń może wręcz prosić się o zawieszenie na jednej z jej ścian lustra, to wpierw lepiej upewnić się, czy lustro to po zawieszeniu podkreśli coś wartego podkreślenia. Lustro powinno być jak okno na cudowny świat – ukazywać atrakcyjność, naturalność i piękno.

Czy warto wieszać lustro w kuchni?

W większości przypadków odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Owszem, lustro w kuchni może prezentować się bardzo ładnie, to jednak jest tam narażone na liczne zabrudzenia. Decydując się na umieszczenie luster w kuchni, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy konsekwentnie będziemy dbać o ich czystość i estetykę.

Przełamywanie stereotypów

Standardowe lustra to nie wszystko. Każdą aranżację wzbogacić można o liczne innowacyjne propozycje – szklane szafeczki, stoły, komody. Małe szklane biurko, czy komoda ze szklanymi szufladkami mogą skutecznie dodać wnętrzu lekkości i wdzięku.

Lustro „okno”

Piękne wnętrze zawdzięcza swój urok pięknym dodatkom, takim jak chociażby lustra. Wprowadzają one pozytywną atmosferę i stają się elementem dekoracyjnym całego pomieszczenia. Jednym z najnowszych designerskich pomysłów jest lustro w formie okna. Lustro wkomponowane w stylowe okiennice lub oryginalne ramy robi ogromne wrażenie. Bardzo często wykorzystywane jest w aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym i prowansalskim.

Lustrzane ściany

Lustra w każdym mieszkaniu stosować można niemal wszędzie. Liczy się jednak uzasadnienie ich zastosowania i to, aby komponowały się one z całością wnętrza. Wiele osób decyduje się na zastosowanie lustrzanych ścian. Odbija się w nich bardzo dokładnie wystrój całego wnętrza. Tego typu aranżacyjne pomysły sprawdzą się na pewno w korytarzu. Ta część mieszkania jest z reguły ciemna i dość wąska, a wstawienie lustra na wysokość całej ściany diametralnie ją ożywi i powiększy.

Najpopularniejszy optyczny instrument

Lustro jest jednym z najstarszych wynalazków naszej cywilizacji. Za pierwsze zwierciadła uważa się szlifowane kamienie z okresu paleolitu. Następnie w starożytności upowszechniono polerowane z metalu zwierciadła. To Rzymianie jako pierwsi odkryli technologię umożliwiającą wytwarzanie szklanych luster. U chrześcijan lustra ze szkła zaczęły upowszechniać się pod koniec średniowiecza i były one pokrywane z jednej strony najczęściej ołowiem. Dopiero współczesne wymogi związane z ochroną środowiska wpłynęły na produkcję luster i zmusiły producentów do zrezygnowania z ołowiu.

Ta niepozorna szklana powierzchnia ma szereg zastosowań i współcześnie nikt z nas nie może chyba wyobrazić sobie życia bez luster.

One thought on “Lustra jak okna”

  1. Jestem miłośniczką luster. Uwielbiam współczesne trendy, ponieważ praktycznie w każdym pomieszczeniu można umieścić lustro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.