Problemy żołądkowe dotykają każdego. Z ich powodu cierpią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta – zarówno te domowe, jak i gospodarskie. Jak radzić sobie z dolegliwościami żołądkowymi u zwierząt i co zrobić, by im zapobiec?
Skąd się biorą biegunki u zwierząt
Tak jak u ludzi, tak i u zwierząt problemy żołądkowe mogą być spowodowane różnymi czynnikami. U pupili domowych przeważnie jest to przejaw alergii pokarmowej, zatrucia po spożyciu czegoś nieodpowiedniego, zarażenia pasożytami, wirusa, bakterii lub zapalenia trzustki czy poważnej choroby układu pokarmowego. W takim wypadku konieczna jest niezwłoczna wizyta u weterynarza, wdrożenie odpowiedniego leczenia, a czasem także zmiana diety.
Sprawa nieco się komplikuje, gdy choroba dotyka zwierząt gospodarskich. Biegunka u bydła, trzody chlewnej czy drobiu to częsty problem w hodowlach, jednak jego rozwiązanie nie należy do najprostszych.
Przyczyną problemów żołądkowych może być kwasica, zasadowica, zakażenie bakteryjne, infekcja wirusowa, zatrucie mykotoksynami, choroby mataboliczne, przemieszczenie trawieńca, a także brak zachowania okresu przejściowego przy zmianie paszy lub podawanie nieodpowiednich komponentów paszowych. Często jest to skutek zaniedbań hodowcy – nieprawidłowe żywienie, brak higieny czy niewłaściwe warunki utrzymania.
Leczenie – gdzie kupić produkty przeciwbiegunkowe
Leczenie dolegliwości układu pokarmowego zależy przede wszystkim od przyczyny. Nie zawsze wystarczy podanie preparatów przeciwbiegunkowych, które zniwelują objawy. Oprócz tego potrzebna jest także diagnostyka, która potwierdzi lub wykluczy kolejne choroby.
Nie warto tego ignorować – jeśli przyczyną biegunki jest infekcja wirusowa lub bakteryjna, środki przeciwbiegunkowe jedynie zatuszują problem, przyczyniając się do rozprzestrzenienia choroby. Wówczas potrzebne będzie wdrożenie leczenia lub podanie antybiotyków.
Preparaty w postaci dodatków paszowych, które wspomogą w walce z biegunką można zakupić w internecie, kontaktując się z przedstawicielem producenta (na przykład firma Vetsorb). Warto mieć je w zanadrzu, na wypadek wystąpienia biegunki u zwierząt hodowlanych.
Zapobieganie biegunce
Popularne powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” dotyczy również zwierząt. Wielu przypadków biegunki u trzody chlewnej, bydła czy drobiu można zapobiec, jeśli zadba się o odpowiednią profilaktykę. Oprócz szczepień i zapewnienia prawidłowych warunków utrzymania, ważna jest także dobra dieta i zapobieganie rozprzestrzenianiu się toksyn, a także pilnowanie okresów kwarantanny i izolacji zwierząt chorych.
Do utrzymania higieny ściółki stosuje się sorbenty eliminujące wilgoć i wyłapujące toksyny ze środowiska. Bardzo istotne jest także dbanie o odpowiednie przechowywanie mieszanek paszowych i stosowanie dodatków, które pozwolą wyeliminować chorobotwórcze mykotoksyny z paszy.
Kilka lat temu mój pies miał problemy z przewodem pokarmowym.Okazała się być to infekcja wirusowa. Bardzo się męczył, ale na szczęście wyszliśmy w dość szybkim czasie na prostą i już wszystko jest w porządku 🙂