Domy drewniane cieszą się coraz większą popularnością. Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że projekty domów drewnianych przestają się kojarzyć ze starodawnymi chatkami. Czy warto zdecydować się na budowę domu drewnianego? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego projektu? W poniższym artykule przedstawimy wady i zalety takiego rozwiązania oraz przybliżymy kwestie związane z kosztorysem.
Dlaczego warto wybrać projekt domu drewnianego?
Najważniejszym elementem jest zdrowy dla ludzkiego organizmu mikroklimat. Można go uzyskać tylko w domu drewnianym, ponieważ drewno w przeciwieństwie do innych budulców ma zdolność do samoregulacji. Poza tym w takim budynku jest dobra izolacja cieplna. Latem do środka domu nie przenika ciepło, a zimą kumuluje się ono w środku- dzięki temu można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Wystarczy ogrzać powietrze w środku, a nie dodatkowo całe ściany tak jak w budynkach murowanych. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest bardzo krótki czas budowy, nawet 3 miesiące! Domy drewniane nie wymagają prac mokrych, czyli murowania i betonowania, przez co mogą być budowane w okresie całego roku, nawet w zimie. Jeśli użytkownicy chcą po pewnym czasie rozbudować swój dom to jest to dużo łatwiejsze niż przebudowa innego rodzaju budynku. Także poprowadzenie instalacji jest łatwiejsze, są one chowane w ścianach. Domy drewniane mają większą powierzchnię użytkowa w porównaniu z domami murowanymi. Takie projekty pozwalają zaoszczędzić ponad 10% powierzchni użytkowej (biorąc pod uwagę jednakowe wymiary zewnętrznych budynków stworzonych w technologii drewnianej i murowanej). Dodatkowa powierzchnia pozwala więc zaoszczędzić od 10 000 do 20 000 zł.
Wady domów drewnianych
Niestety domy drewniane charakteryzują się mniejszą trwałością konstrukcji niż domy murowane. Drewno szybciej się starzeje, poza tym cechuje się niższą odpornością ogniową. Dodatkowo domy drewniane cechują się mniejszą izolacyjnością ciepła i akustyczną oraz niewielką bezwładnością ciepła- po włączeniu ogrzewania szybko się nagrzewa, ale po wyłączeniu szybko wychładza. W Polsce mogą wystąpić kolejne problemy jeśli chodzi o budowę takiego domu. Jest to trudność pozyskania odpowiedniego materiału oraz fachowców w tej dziedzinie. W naszym kraju częściej powstają konstrukcje murowane, przez co niełatwo znaleźć dobrego wykonawcę oraz dostępną ekipę. Drewno do budowy domu z bali czy w konstrukcji szkieletowej musi być odpowiednio wysuszone, przygotowane i zaimpregnowane. Nie można liczyć na to, że dostanie się taki materiał od ręki. Poszukiwania materiału i wykonawcy to dodatkowe kilka miesięcy, które trzeba doliczyć do powstania konstrukcji.
Koszty budowy
Przybliżony koszt budowy domu drewnianego wynosi od 1300 do 2000 zł za metr kwadratowy. Cena ta zależna jest od wielu czynników, na przykład tego czy dom będzie z bali czy w konstrukcji szkieletowej. Do kosztów należy doliczyć: przygotowanie powierzchni działki przed rozpoczęciem budowy, wycięcie drzew i krzaków w miejscu, w którym stanie dom oraz co bardzo ważne- doprowadzenie mediów. Nie można zapomnieć o tym, że trzeba przygotować zjazd z drogi na plac budowy pod ciężki sprzęt. W przypadku domu drewnianego jest on niezbędnym elementem, który musi pojawić się na działce w trakcie budowy. Cena materiału jest zależna od jego rodzaju, długości i grubości. Najtańsze są cienkie deski wykorzystywane do budowy domów letniskowych, a najdroższe bale o średnicy ponad 60 cm, ponieważ nie wymagają już dodatkowego ocieplania np. wełną mineralną w domach całorocznych.
Technologia budowy domu jest bardzo istotną sprawą do rozpatrzenia w trakcie wyboru projektu. Od niedawna domy drewniane mają coraz większe grono wielbicieli, naszym zdaniem nie bez przyczyny! Aby jednak dokonać odpowiedniego dla preferencji użytkowników wyboru należy indywidualnie przeanalizować wszystkie aspekty takiego rozwiązania.
Ja swoim drewnianym domem jestem zachwycony. Długo trwało podjęcie decyzji, ale nie żałuje że mam tai dom. Oczywiście że są jakieś jego wady, ale zalet ma o wiele więcej.