Zaprojektiwany duży ogród z krzesłami które stoją na trawie

Jeśli właśnie aranżujesz swój ogród, na pewno masz wizję zakątka wypełnionego kwiatami, drzewkami owocowymi i ze stylowymi meblami. Jednak projektowanie twojej prywatnej oazy spokoju to zadanie, które wymaga dużej skrupulatności – musisz przemyśleć każdy detal przestrzeni. Jakie elementy aranżacji ogrodu są zwykle pomijane lub traktowane po macoszemu?

Oświetlenie ogrodu – często pomijany element aranżacji

Pamiętaj, że w ogrodzie jest przyjemnie zarówno w ciągu dnia, jak i w ciepły wieczór. Dlatego jeśli zależy ci na tym, aby po zmroku było to klimatyczne miejsce, postaraj się starannie zaplanować jego oświetlenie.

Pomyśl o głównym źródle światła, które mogą stanowić kinkiety ogrodowe lub małe reflektory – możesz sprytnie ukryć je w rabatach kwiatowych. Pamiętaj jednak, że blask może też zdobić zakamarki ogrodu. W związku z tym pomyśl o podświetleniu oczka wodnego, zainwestuj w donice, które są jednocześnie lampami. Skuś się również na girlandy z kolorowymi żarówkami, które rozwiesisz między drzewami.

Zaplecze i domki narzędziowe – dlaczego nie można o nich zapomnieć?

Kosiarka, wąż ogrodowy, grabie, łopata i całe mnóstwo innych gadżetów – to wszystko jest potrzebne do pielęgnacji zieleni. Nie zapomnij o tym, aby zaplanować, gdzie będziesz przechowywał takie akcesoria. W przeciwnym razie będą one zawadzać w garażu lub będziesz musiał trzymać je w piwnicy – ich każdorazowe wyciąganie będzie wtedy bardzo uciążliwe.

Dlatego stwórz zaplecze ogrodowe, w którym znajdzie się niewielki domek narzędziowy. Będzie to idealne miejsce do przechowywania szpadla, konewek, ale też narzędzi, które przydadzą się podczas drobnych napraw. Wybierz domek z wytrzymałego tworzywa odpornego na korozję, z oknami i rynnami.

Kompostownik – niezbędny w każdym ogrodzie

W ogrodzie nic się nie marnuje. Nawet skoszona trawa, zgrabione liście, kora, wióry mogą jeszcze przydać się ogrodnikowi. Stanie się tak, jeśli zostaną one umieszczone w kompostowniku.

Taki pojemnik można postawić na zapleczu ogrodowym i tuż przy domku narzędziowy. Mogą do niego trafiać także domowe odpady – np. obierki warzyw, owoców, fusy z kawy i herbaty. Po pewnym czasie zmienią się one w naturalny, wartościowy nawóz, który użyźni rabaty kwiatowe i grządki.

Miejsce do przechowywania gadżetów ogrodowych

Projektując ogród, postaraj się też znaleźć miejsce, gdzie będziesz trzymał ogrodowe drobiazgi, dekoracje. Pomyśl o skrzyniach, w których przechowasz świeczki, doniczki, nasiona, świeczniki, ozdobne latarenki czy koce na chłodniejsze wieczory. Możesz wybrać taki pojemnik, który po ułożeniu na nim puszystych poduch, stanie się wygodny siedziskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.