Duży ogród z różami i aleją

Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów – duma niejednego ogrodnika. Jednak wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, która chroni przed pasożytami. Dzięki niej róże będą przez długie lata cieszyć Twoje oczy w ogrodzie.

Nie tak trudno, jakby się wydawało

Róże, choć to niezwykle dostojne i piękne kwiaty, wcale nie są tak wymagające, jak mogłoby się wydawać. Dlatego poleca się je nawet początkującym ogrodnikom. Nie wymagają szczególnych warunków glebowych – mogą rosnąć w glebach żyznych, gliniastych czy nawet piaszczystych. Oczywistym jest jednak, że dużo lepiej będą rozwijać się w podłożu z solidną warstwą próchnicy. Ważne jest również, aby pH gleby wynosiło pomiędzy 6,0 a 7,0. Chociaż róże nie są wymagające co do ziemi, mają konkretne potrzeby dotyczące dostępności słońca. Należy je zatem zasadzić w miejscu, w którym będą w pełni nasłonecznione przez co najmniej sześć godzin.

Podlewanie róż

Róże nie wymagają bardzo częstego podlewania, gdyż nie przepadają za zbyt mokrą glebą. Należy jednak dbać o odpowiednie nawilżenie gleby – zwłaszcza gdy na zewnątrz jest gorąco i sucho. Warto pamiętać, że róże podlewa się tuż przy ziemi, nie za pomocą węża ani zraszacza. Woda z dużego strumienia lana na kwiaty i liście może w łatwy sposób zniszczyć delikatną roślinę.

Przycinanie

Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji róż jest przycinanie. Jest ono potrzebne każdej róży – niezależnie od gatunku. Przeprowadza się je raz w roku, najczęściej pod koniec marca lub w połowie kwietnia. Istotne jest, by mrozy zdążyły już ustąpić. Róże muszą być przycinane w czasie uśpienia. Podczas cięcia usuwa się przekwitły kwiatostan i martwe pędy. Dzięki temu kwiaty kwitną równo i obficie. Przycinanie jest także dobrym momentem, by zaobserwować ewentualne mszyce na różach. Jeśli widzimy je na gałęziach, konieczne jest stosowanie ekologicznych preparatów roślinnych.

Róże w ogrodzie to przepiękny widok i duma ogrodnika. By o nie zadbać, wystarczy przemyślana pielęgnacja i odrobina czasu. Koniecznie zajrzyj na Lovethegarden.com i dowiedzcie się, co jeszcze możesz zaoferować swoim kwiatom!

One thought on “Róże w ogrodzie – jak je pielęgnować?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.