Artykuł partnera.
Tillandsia to wyjątkowa roślina, która w ostatnich latach zyskuje popularność jako wyjątkowy element dekoracji wnętrz. Niezwykłe kompozycje z roślin powietrznych, które nie wymagają sadzenia ich w ziemi, sprawiają, że oplątwa zdobywa serca designerów wnętrz oraz pasjonatów roślin. Zastanawiasz się jak pielęgnować oplątwę? Przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz wskazówki dotyczące uprawy oplątwy Tillandsia w domowym zaciszu.
Oplątwa – poznaj bliżej tę roślinę
Oplątwa (Tillandsia) to aż 600 różnorodnych odmian z rodziny bromeliowatych, spokrewnionych z ananasem. Naturalnie żyją na konarach drzew, w skałach czy przyczepiają się korzeniami do innych roślin, dlatego nazywane są roślinami powietrznymi. Choć nazywane są epifitami, to czerpią składniki odżywcze z powietrza i wody. Oplątwy występują w różnych środowiskach – suchych, pustynnych oraz w wilgotnych lasach deszczowych.
Jak dbać o oplątwy?
Pielęgnacja oplątwy może się różnić w zależności od gatunku, jednak w większości przypadków rośliny te mają podobne wymagania. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to, skąd pochodzi ten epifit – z pustyni czy tropików. Informacja ta jest szalenie istotna, ponieważ wpływa na wymagania pielęgnacyjne takie jak oświetlenie, stanowisko, temperaturę czy nawodnienie.
Pielęgnacja oplątwy: stanowisko
Rośliny powietrzne preferują jasne, nasłonecznione stanowisko z rozproszonym światłem. Dobrym stanowiskiem będzie nasłonecznione południowe okno, gdzie słońce świeci przez cały dzień. Zadaniem trichomów, czyli białego meszku znajdującego się na liściach oplątwy jest odbijanie nadmiaru promieni słonecznych. Oznacza to, że im więcej trichomów znajduje się na jej liściach, tym więcej światła warto jej zapewnić. Do mniej naświetlonych miejsc najlepiej wybierać oplątwy o zielonych liściach, koniecznie trzeba ją jednak doświetlić sztucznym światłem.
Pielęgnacja oplątwy: podlewanie
Zastanawiasz się, jak często podlewać rośliny powietrzne? Ilość wody zależy od warunków, w jakich żyją naturalnie. Te pochodzące z suchego i ciepłego środowiska będą wymagały częstszego zraszania, natomiast oplątwy naturalnie rosnące w chłodniejszym lub wilgotnym klimacie mogą być podlewane rzadziej. Zalecenia dotyczące podlewania oplątwy:
- Mocz korzenie rośliny powietrznej w wodzie o temperaturze pokojowej przez maksymalnie 15 minut.
- Odwróć ją do góry nogami i pozostaw na ręczniku na słońcu do całkowitego wyschnięcia, co może potrwać 1-3 godzin.
- Odłóż ją na miejsce i spryskuj wodą 1-2 razy w tygodniu.
Przed wykonaniem kąpieli warto przyjrzeć się roślinie. W przypadku gdy znajdujący się na niej biały meszek jest bardzo intensywny, wymaga ona mniejszej ilości wody. Natomiast oplątwa o zielonych liściach lub posiadająca niemal niewidoczne włoski u dołu liści będzie wymagała kąpieli wodnych raz w tygodniu. Warto pamiętać, że Tillandsie pochłaniają wodę i składniki odżywcze poprzez trichomy, czyli ten biały meszek na liściach.
Pielęgnacja oplątwy: podłoże
Tillandsie, zwane są roślinami powietrznymi, dlatego w środowisku naturalnym występują na piasku, skałach czy konarach drzew. Roślina ta nie najlepiej czuje się w ziemi, dlatego zdecydowanie lepszym podłożem dla oplątwy będzie piasek, kora drzewa, drewno, mech chrobotek lub kamienie.
Pielęgnacja oplątwy: temperatura
Temperatury panujące w mieszkaniach i w biurach są odpowiednie do uprawy oplątwy. W sezonie jesienno-zimowym należy zwrócić jednak uwagę na to, aby rośliny powietrzne nie znajdowały się zbyt blisko okna i ograniczyć ich narażenie na mroźne powietrze czy przeciągi. Natomiast cieplejsze temperatury jesienią i zimą sprawiają, że oplątwy należy częściej zraszać. Wiosną i latem dobrym pomysłem jest ich uprawa na balkonie lub tarasie. Kiedy temperatura w nocy spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, wówczas trzeba je przenieść do domu.
Pielęgnacja oplątwy: kwitnienie i rozmnażanie
Te wyjątkowe rośliny tropikalne kwitną tylko raz w życiu, a wyrastający pomiędzy liśćmi lub przy korzeniu tego epifitu kwiat oznacza, że niebawem zakończy ona swój żywot. Dorosłą odnóżkę należy wówczas delikatnie odciąć od rośliny matecznej.
Pielęgnacja oplątwy: powietrze
To z powietrza oplątwa czerpie mikroelementy, które są dla niej składnikami odżywczymi. Najważniejsza sprawa, jakiej wymaga ta roślina powietrzna, to dobra cyrkulacja powietrza. Z tego względu oplątwa nie nadaje się do szczelnie zamkniętego terrarium czy lasu w słoiku. Wymaga czystego powietrza pozbawionego szkodliwych substancji czy oparów.
Pielęgnacja oplątwy: choroby i szkodniki
Rośliny powietrzne są odporne na choroby i szkodniki. Najczęstszą przyczyną pogorszenia ich kondycji jest nadmierne podlewanie lub przesuszenie. Brązowienie dolnych liści jest zjawiskiem naturalnym i należy je na bieżąco usuwać. Szkodnikiem, który może atakować liście Tillandsii, są wełnowce. Liście zaatakowanych przez nie oplątw żółkną lub odpadają. Zgnilizna korzeni to powszechny problem, który spowodowany jest zbyt długim moczeniem lub nadmiernym przelaniem oplątwy. Objawia się brązowymi, poczerniałymi i miękkimi w dotyku korzeniami.
Największy wybór oplątw
Oplątwa (Tillandsia) to nietypowa, modna i efektowna roślina tropikalna, która zachwyca swoim wyglądem oraz niewielkimi wymaganiami. Niezwykła różnorodność kolorów i kształtów sprawia, że kolekcjonerzy poszukują oryginalnych i trudno dostępnych okazów. Niesamowite rośliny są wprost stworzone do kompozycji florystycznych, w których warto wykorzystać szklane naczynia, kwietnik, obraz, stojaczek czy ażurową ściankę. Poszukujesz intrygujących i niezwykłych odmian roślin powietrznych? Zaglądaj do www.tropicalgarden.pl, gdzie znajdziesz największy wybór egzotycznych oplątw.
Rośliny powietrzne to wdzięczne i okazałe dekoracje oraz elementy kompozycji florystycznych, które mogą być również intrygującym pomysłem na prezent. Świetnie sprawdzają się w unikalnych dekoracjach, wiwariach czy szklanych naczyniach.
Renata Zielezińska