Dziewczynka wlewa wode z deszczóki do podlewania roślin

Zbieranie wody deszczowej i wykorzystywanie jej do różnego rodzaju prac domowych to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Za gromadzeniem deszczówki przemawia także szereg innych korzyści. Przyglądamy się temu, do czego może być wykorzystywana woda deszczowa w domu i ogrodzie, a także jakie profity to ze sobą niesie.

Dlaczego warto gromadzić wodę deszczową?

Właściciele domów jednorodzinnych posiadających ogrody doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dużo wody zużywa się na podlewanie roślin w okresie ich wzrostu oraz kwitnienia. Duży pobór wody z wodociągów wiąże się nie tylko z wysokimi rachunkami, ale także z zaburzeniem gospodarki wodnej. Wykorzystywanie wody deszczowej pozwala na wprowadzenie znacznych oszczędności do budżetu domowego. Jest to również ekologia – oszczędzając wodę dbamy o światowe zasoby, wydłużamy żywotność rzek i jezior, a także związanych z nimi ekosystemów. Zyskujemy także niezależność w czasie suszy. Podczas gdy wszyscy muszą wstrzymywać się z podlewaniem ogrodów, właściciele zbiorników na deszczówkę nadal mogą dbać o swoje rośliny.

Jak wyjaśnia ekspert z internetowego sklepu ogrodniczego Sklep Kwiecisty: w celu zbierania i przechowywania deszczówki należy zainwestować w specjalne zbiorniki, wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów, cechujące się stabilną konstrukcją i bardzo dużą pojemnością. 

Do czego można wykorzystywać deszczówkę?

Dysponując odpowiednią ilością zbiorników na wodę deszczową można zmagazynować zapasy wody wystarczające do podlewania roślin w ogrodzie, a także do przeprowadzania różnego rodzaju prac porządkowych. Deszczówka może być stosowana również do spłukiwania toalet oraz zasilania domowych urządzeń AGD, takich jak na przykład pralki. Ponieważ woda pochodząca z opadów jest czysta i miękka, nie szkodzi ona urządzeniom AGD i nie powoduje osadzania się kamienia na grzałkach.

Wykorzystanie wody opadowej do podlewania ogrodu i innych prac domowych niesie za sobą wiele korzyści: od ekologii, przez zdrowie roślin, aż po oszczędności finansowe. Dlatego właśnie warto wypróbować to rozwiązanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.