Łazienka publiczna z pojemnikiem na ręczniki

Szkoła jest często siedliskiem zarazków, a w szczególności dotyczy to szkolnej toalety. Dlatego zaprojektowanie jej w taki sposób, aby zapewniała najwyższy poziom higieny, biorąc pod uwagę złe nawyki higieniczne wielu dzieci jest naprawdę wyzwaniem. Duże znaczenie ma tu wyposażenie strefy umywalkowej w niezbędne urządzenia i akcesoria, takie jak pojemniki na ręczniki papierowe. Zatem, co powinno się w niej znaleźć?

Po pierwsze: dozowniki do mydła w płynie lub pianie

Strefa umywalkowa w szkolnej łazience to zwykle większa wyspa, gdzie nad każdym stanowiskiem powinien znaleźć się niewielki dozownik mydła w płynie lub pianie. Drugie rozwiązanie jest nawet lepsze choćby ze względu na to, że piana jest bardziej skoncentrowana i posiada więcej składników dezynfekcyjnych. W związku z tym nawet, gdy dzieci mają tendencję do zbyt krótkiego mycia rąk, znacznie poniżej 15 sekund to mydło w pianie może zneutralizować mimo wszystko większą ilość bakterii chorobotwórczych przenoszonych na rękach. Jeśli chodzi o system uruchamiania dozowników do mydła, to najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie automatycznych, zwłaszcza w szkołach o znacznej przepustowości. Niemniej jednak dobrym rozwiązaniem mogą być także dozowniki uruchamiane łokciowo. Warto zauważyć, że również jeżeli chodzi o armaturę najlepszym rozwiązaniem będą systemy podtynkowe, działające na czujnik ruchu.

Po drugie: ręczniki papierowe do wycierania rąk

Skorzystanie z mydła to jeszcze nie wszystko, gdyż trzeba ręce dobrze wysuszyć zanim wyjdzie się z łazienki. Dobrym wyborem będą pojemniki na ręczniki papierowe, montowane w każdej z toalet. Pojemnik na ręcznik papierowy może być również wyposażony w mechanizm automatyczny, gdzie wyciąga się tylko jeden listek papieru. Niemniej jednak system rozwijalny również może być dobrym wyborem, choć tutaj trzeba zwracać uwagę uczniom, by nie marnowali zbyt wiele papieru za jednym razem. Dbałość o dobro wspólne nawet w najbardziej prozaicznych aspektach jest wszak bardzo ważna. Ponieważ zdarzają się w szkołach akty wandalizmu bardzo ważny jest wybór pojemników na ręczniki papierowe, które są dodatkowo wzmocnione i zabezpieczone zamkiem. Świetnie może sprawdzić się metalowy pojemnik na ręcznik papierowy, który jest bardzo odporny na uszkodzenia.

Po trzecie: suszarka do rąk jako dodatkowe rozwiązanie

Ponieważ w łazience szkolnej same ręczniki papierowe mogą być niewystarczające, warto zainwestować przynajmniej w jedną suszarkę do rąk. Nie musi być to koniecznie niewielki model suszarki kieszeniowej, gdyż równie dobrze można wybrać tę z dyfuzorem, jeśli jest wystarczająco przestrzeni użytkowej na jej zamontowanie. Warto jeszcze zwrócić uwagę na kwestie posiadanych przez suszarkę filtrów. Zastosowanie filtrów HEPA powoduje, że suszarka może neutralizować bakterie, wirusy i grzyby unoszące się w powietrzu, a przecież niwelowanie ich rozprzestrzeniania się w profilaktyce chorób jest bardzo ważne.

Po czwarte: zamykany kosz na śmieci odporny na wandalizm

W strefie umywalkowej, tam gdzie znajduje się pojemnik na ręcznik papierowy, musi być również kosz na śmieci, oczywiście podobnie jak pojemnik odporny na wandalizm. Zatem należy wybrać kosz z pokrywą, który zwiększa estetykę strefy umywalkowej. Najlepiej jeśli nie jest to pokrywa uchylna, a taka wyposażona w pedał unoszący klapę. Dzięki temu ogranicza się kontakt z bakteriami tuż po umyciu rąk. Jeśli budżet nie jest bardzo ograniczony to można wybrać również kosze na śmieci otwierane na czujnik ruchu. Z pewnością nie sprawdzą się kosze otwarte, gdyż często poza mokrym papierem wrzucane są do nich również inne odpadki, ze względu na to, że mokry papier i tak trafia to odpadów mieszanych.

Wyposażenie strefy umywalkowej w łazience szkolnej jest bardzo ważne z punktu widzenia nie rozprzestrzeniania się epidemii, przeziębień, a także chorób brudnych rąk. Poza kwestią praktyczną, ważna jest jednak również ta estetyczna, dlatego wybierając akcesoria do strefy umywalkowej warto dopasowywać je do siebie pod względem materiału z którego zostały wykonane, a także kolorystyki. Dzięki temu strefa umywalkowa będzie nie tylko sterylna, ale również spójna pod względem aranżacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.