Jasne duże krzesło ergonomiczne stoi przy biurku w biurze

Praca przy biurku, korzystanie z komputera, a nawet odrabianie lekcji wymagają tego, by długo pozostawać w pozycji siedzącej. Na dłuższą metę nie jest to dobre dla organizmu. Przystosowanie stanowiska pracy jest niezwykle ważne dla zachowania dobrego zdrowia. Odpowiedzią na te potrzeby stanowią krzesła ergonomiczne, dzięki którym złagodzenie skutków długotrwałego siedzenia jest łatwiejsze. Dlaczego tak ważna jest prawidłowa postawa i jakie są zalety ergonomicznych krzeseł?

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy?

Spędzanie czasu w pozycji siedzącej podczas długotrwałej pracy biurowej wpływa na procesy fizjologiczne człowieka, a także obciąża plecy i kręgosłup. Co więcej, osoby, które zbyt długo siedzą bez ruchu, tracą koncentrację i mniej wydajnie pracują.

W dłuższej perspektywie czasu mogą pojawić się problemy z kończynami, nadgarstkami, a także uporczywe bóle pleców i głowy. W związku z tym niezwykle ważne jest dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb naszego ciała. Pomóc w tym mogą krzesła ergonomiczne oraz odpowiednie biurko. Krzesło powinno mieć możliwość regulowania w kilku strategicznych punktach.

Jakie cechy powinno mieć dobre krzesło ergonomiczne?

Krzesło ergonomiczne to podstawa wygodnego stanowiska pracy. Samo krzesło nie rozwiąże wszystkich problemów wynikających z siedzącego trybu pracy, wpływa jednak na wyeliminowanie niepożądanych skutków i znacząco poprawia komfort pracy. Dobre krzesło ergonomiczne musi być regulowane w najważniejszych dla wygody miejscach. Po pierwsze musi mieć regulację wysokości. Oprócz tego dobrze, gdy ma regulację również w oparciu, które dodatkowo powinno być wyprofilowane i dostosowane do anatomicznej budowy pleców.

Krzesło ergonomiczne z takim oparciem zapewnia stabilizację i poprzez wymuszenie właściwej pozycji kształtuje dobre nawyki w postawie. Krzesła ergonomiczne muszą mieć również podłokietniki, a dodatkowo ich regulację, która pozwala na ustawienie ich w zależności od potrzeb. Ręce powinny opierać się wygodnie na podłokietnikach i biurku, by wszelkie napięcia zostały zniwelowane. Niektóre krzesła mają dodatkową nakładkę lub są tak wyprofilowane, by wspierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Siedzisko również powinno spełniać wymogi funkcjonalności i być na tyle głębokie, aby zapewnić oparcie nogom.

Zalety krzeseł ergonomicznych

Krzesło ergonomiczne w pracy siedzącej to podstawa wygody. Dzięki możliwości regulacji oparcia, wysokości i podłokietników możemy idealnie dostosować je do własnych potrzeb. Dobrze wyprofilowane krzesło nie będzie wbijać się w łopatki ani uda, a do tego sprawi, że każdy najważniejszy punkt ciała będzie prawidłowo podparty. Dzięki temu zniwelować możemy napięcia mięśni i nieprawidłową postawę podczas pracy.

Nowoczesne materiały, z jakich wykonuje się krzesła, zapewniają komfort i wygodę. Regulacje, podparcia i zagłówki sprawiają, że na krześle takim możliwe jest znalezienie pozycji, dzięki której nasze ciało odpręży się i odpocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.