Zatrucie grzybami - muchomor sromotnikowy

Koniec wakacji to czas, kiedy w lasach zaczynają się pojawiać grzyby – uwielbiany w naszym kraju składnik zup, sosów, farszów do mięs, pierogów i wielu innych potraw. Niestety, właściwie co roku media donoszą o występujących w różnych zakątkach kraju przypadkach zatruć grzybami, bardzo często śmiertelnych. Dlatego tak ważna jest znajomość objawów zatrucia grzybami – pierwsza pomoc w takich sytuacjach może uratować życie!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są objawy zatrucia grzybami i jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w takich sytuacjach,
  • jak przebiega leczenie zatrucia grzybami w późniejszych etapach.

Wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje zatruć grzybami. Pierwsza, zdecydowanie najczęstsza, to niewłaściwe rozpoznanie grzybów jadalnych i trujących. Najbardziej niebezpieczne jest zatrucie muchomorem sromotnikowym, który bywa mylony z czubajką kanią oraz gąską zieloną. Dość często spotyka się również zatrucia piestrzenicą kasztanowatą, która mylona jest ze smardzem, oraz zasłonakiem rudym, którego niedoświadczeni grzybiarze mylą z gąską.

Nie można zapominać, że oprócz zatruć grzybami trującymi przydarzyć się może również zatrucie grzybami jadalnymi. Zazwyczaj jest ono efektem nieodpowiedniej obróbki termicznej grzybów i spożycia ich w formie niedosmażonej lub niedogotowanej. O wiele rzadziej występujące, ale możliwe jest zatrucie grzybami suszonymi – jeśli są one nieprawidłowo przechowywane, mogą zalęgnąć się w nich larwy i robaki, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli takie grzyby trafią do zupy czy sosu, ich zjedzenie może skutkować przykrymi objawami ze strony układu pokarmowego, ale nie jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

Zatrucie grzybami trującymi stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia – dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznawanie jego objawów oraz udzielanie pierwszej pomocy osobom, u których się one pojawią:

  • Objawy zatrucia grzybami

Objawy zatrucia grzybami to przede wszystkim nudności, ból brzucha, biegunka i wymiotowanie. U pacjentów mogą się pojawić również nadmierna potliwość, duszności, zaburzenia widzenia oraz pobudzenie psychoruchowe. Nasilenie objawów zależy zarówno od ilości spożytych grzybów, jak i od indywidualnych predyspozycji organizmu.

  • Zatrucie grzybami – po jakim czasie pojawiają się objawy?

Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą się pojawić już po kilku godzinach od ich spożycia. Zależnie od gatunku grzybów – mają one bowiem odmienną zawartość różnego rodzaju toksyn – symptomy zatrucia mogą jednak wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od zjedzenia grzybów.

  • Zatrucie grzybami – co robić?

W przypadku pojawienia się objawów sugerujących zatrucie grzybami pierwsza pomoc powinna obejmować wyłącznie usunięcie resztek grzybów z przewodu pokarmowego poprzez doraźne sprowokowanie wymiotów.

  • Mleko na zatrucie grzybami? To mit!

Bardziej specjalistycznej pomocy pacjentom zatrutym grzybami może udzielić jedynie lekarz w warunkach szpitalnych – dlatego w ramach pierwszej pomocy należy również jak najszybciej wezwać do chorego pogotowie. Nie wolno też wierzyć w rzekomo skuteczne domowe metody leczenia zatruć grzybami, np. w postaci picia zimnego mleka. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku!

Zatrucie grzybami – leczenie szpitalne

Zatrucie grzybami można skutecznie leczyć wyłącznie w warunkach szpitalnych. W pierwszej kolejności u pacjentów wykonuje się płukanie żołądka, u pacjentów nieprzytomnych – po wykonaniu intubacji dotchawiczej. W celu przerwania jelitowo-wątrobowego krążenia toksyn pacjentowi pozostawia się w żołądku zawiesinę węgla aktywowanego, a przed podaniem kolejnej dawki odsysa się treść żołądkową. Przez około 72 godziny aplikuje się dożylnie penicylinę krystaliczną, a w przypadku rozwoju niewydolności nerek wykonuje się hemodializy. Poprzez odpowiednie badania laboratoryjne cały czas monitoruje się również stan wątroby pacjenta.

Zatrucie grzybami to poważne zagrożenie życia, wymagające szybkiej pierwszej pomocy oraz wdrożenia leczenia specjalistycznego. Jeśli dzieje się to w porę, pacjent ma duże szanse na pełen powrót do zdrowia.

Źródła:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:W1olWOg4oVEJ:https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/20850/GAWLIKOWSKI_Zatrucia_grzybami_jadalnymi_2018.pdf%3Fsequence%3D6%26isAllowed%3Dy&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:qWwf0NuPz24J:https://www.gov.pl/attachment/18f17e59-d59f-4438-96b1-ba3243023c8a&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/74676,zatrucie-grzybami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.