Meble ogrodowe na tarasie

Komfort wypoczywania w ogrodzie zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych pozostają wciąż niezmiennie meble ogrodowe. Muszą być wygodne i zapewniać przyjemność spędzania czasu w przydomowej przestrzeni. Od wyposażenia ogrodowego wymaga się jednak również, żeby było ciekawe wizualnie i wpisywało się w otoczenie. Niekiedy nawet stawia się na rozwiązania, które nawiązują do mebli znajdujących się we wnętrzach. Całość aranżacji ogrodu i domu ma być spójna. Nie od dziś bowiem wiadomo, że taras lub strefa relaksu w ogrodzie potrafią w okresie letnim zastępować salon. Jakie zatem muszą być meble ogrodowe? Czym powinny się wyróżniać i w jakie style aranżacyjne powinny się wpisywać?

Różne oblicza stylu – jakie trendy ogrodowe obowiązują obecnie?

Współczesna aranżacja ogrodu stawia na olbrzymią różnorodność. Podobnie jest również w wyposażeniu wnętrz domowych.

Dlatego równolegle pojawiają się całkowicie odmienne style, które sprawiają, że każdy może znaleźć coś dla siebie – pomysły dopasowane do indywidualnych upodobań oraz charakteru przestrzeni wokół domu.

Styl minimalistyczny – klasyka nowoczesności

Minimalizm należy do powszechnych koncepcji wykorzystywanych od wielu lat. Pozwala na wygodne i praktyczne zaaranżowanie przestrzeni. W ogrodach minimalistycznych podstawę stanowią właśnie wygodne meble.

Meble minimalistyczne są skrajnie komfortowe i praktyczne. Najczęściej przyjmują formę dużych, głębokich foteli i sof z poduchami, w których z radością spędzamy długie godziny, bez odczuwania nawet najmniejszego dyskomfortu.

Często do aranżacji minimalistycznych wstawia się meble z tworzyw sztucznych – na przykład proste, kubistyczne konstrukcje z polipropylenu lub ascetyczne wyposażenie z technorattanu.

Styl ekologiczny – naturalność i recykling

Moda na ekologię dotarła również do ogrodów. Trudno się dziwić, przecież jest to najbardziej naturalna przestrzeń, w której mamy na co dzień kontakt z przyrodą. Jak dba się o nią w ogrodach ekologicznych?

Eko ogrody składają się oczywiście z dużej ilości roślin – sadzi się drzewa, krzewy i byliny, komponując je w naturalnie wyglądające grupy. To one stanowią podstawę ogrodu.

Wyposażenie tego typu wpisuje się w otoczenie, dekoruje je, a przy tym zapewnia maksymalny komfort i wygodę podczas odpoczynku.

Styl Hampton – motywy marynistyczne w ponadczasowym wydaniu

Styl marynistyczny w ogrodach pojawia się regularnie, nieustannie ciesząc się popularnością. Szczególnie ciekawym jego przykładem jest styl Hampton, czyli elegancka odmiana klasycznych rozwiązań.

W aranżacjach tego typu stawia się na piękne, kwiatowe rabaty, na których królują hortensje i piwonie. Często wprowadza się ciekawe okazy roślinne w ozdobnych donicach na tarasach i w drewnianych altanach.

W strefie wypoczynku pojawiają się natomiast obszerne i duże meble, często z plecionek lub tworzyw sztucznych, wyposażone w miękkie poduszki. Podstawowym zestawieniem barwnym dla tego stylu są pasy niebiesko-białe, które dodają sporo lekkości i elegancji do całej aranżacji.

Orientalne nuty – styl japoński

Ostatnim z podstawowych i kluczowych stylów ogrodowych, który cieszy się ponadczasowym zainteresowaniem, są aranżacje nawiązujące do nurtów japońskich.

Ogrody japońskie są bardzo minimalistyczne w formie, z ostro zarysowanymi przestrzeniami zieleni, łączonymi z wysypanymi piaskiem ścieżkami i kamieniami. Na rabatach zamiast kwiatów sadzi się wysokie trawy lub drzewka – mogą pojawiać się ozdobne klony lub pięknie kwitnące wiśnie.

Meble w ogrodach minimalistycznych muszą być maksymalnie proste i delikatne. Najczęściej stawia się je w miejscach niedostępnych i ukrytych. Dekoratorzy wnętrz szczególnie chętnie wybierają modele drewniane lub metalowe o klasycznych, prostych konstrukcjach.

Piękne wyposażenie ogrodu – pomysły i inspiracje

Ogród musi stanowić przestrzeń, w której czujemy się dobrze. Powinien być naszym azylem oraz miejscem do relaksu po długim i trudnym dniu. Dlatego też trzeba stawiać na rozwiązania dopasowane do prywatnych upodobań oraz korespondujące z tym, jak wygląda wnętrze naszego domu.

Nowoczesne meble do ogrodu przybierają rozmaite formy – od skrajnie ozdobnych, po nowoczesne i proste. Mogą być wykonane z surowców naturalnych i biodegradowalnych lub tworzyw sztucznych, poddawanych recyklingowi.

Które z nich wybrać? Powyżej przedstawiliśmy kilka głównych nurtów, w których można stworzyć modne i przytulne ogrody. Który z nich najlepiej pasuje do Was i Waszego ogrodu?

One thought on “Jakie powinny być meble do ogrodu – najmodniejsze style”

  1. Zawsze stawiam na prostotę i właśnie takie meble wybrałam. proste, ale jak dla mnie tak bardzo eleganckie. Jestem zachwycona i czuje w moim ogrodzie fenomenalnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.