Szklarnia z poliwęglanu

Coraz więcej ogrodników decyduje się na zakup szklarni jesienią. Dzięki temu mogą przystąpić do pierwszych prac w szklarni wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. Kupując szklarnię poza sezonem, musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na jej odporność na uszkodzenia mechaniczne, zmienne temperatury i korozję. Jak wybrać szklarnię, która przetrwa każdą zimę? Zdecydowanie najrozsądniejszym wyborem będzie tu tunel z poliwęglanu.

Poliwęglan – czy jest mocniejszy od szkła?

Szkło nadal króluje w ogrodach polskich rolników. Jednak coraz częściej zaczynamy zauważać wady szklanych tuneli – zwłaszcza dotyczących okresu eksploatacji. Nawet solidnie wykonana szklarnia ze szkła przetrwa maksymalnie 10 lat. I to przy założeniu, że będziemy o nie dbać, a szklarnia będzie ustawiona w odpowiednio zabezpieczonym miejscu. Z pewnością w czasie okresu użytkowania zdarzy się też potrzeba napraw, np. rozbitej przez grad szyby. Tymczasem poliwęglan, nawet niezbyt gruby, jest obecnie najbardziej odpornym na uszkodzenia materiałem. Poliwęglanowa szklarnia o solidnym stelażu może nam służyć nawet do 25 lat. I to bez konieczności napraw.

Jak wybrać szklarnię z poliwęglanu?

Wytrzymałość powinna być jednym z kluczowych aspektów, na jaki zwracamy uwagę przy wyborze szklarni. Uważnie przyjrzyjmy się temu, co proponuje nam w tym zakresie producent. Przykładowo, szklarnie z oferty firmy Botanic są wyposażone w szereg funkcji i zabezpieczeń, takich jak:

  • w pełni ocynkowane profile stalowe – tylko pełne ocynkowanie zapewnia ochronę przed korozją, która jest dla szklarni jak próchnica dla naszych zębów,
  • profile w całości – brak łączeń sprawia, że szklarnia jest wyjątkowo solidna i stabilna,
  • szczyty spawane z przodu z tyłu – dla dodatkowego zabezpieczenia stabilności tunelu,
  • wysokiej jakości poliwęglan – producent zapewnia 5 lat gwarancji na poliwęglan i daje klientom możliwość wyboru jego grubości (4 mm lub 6 mm),
  • brak konieczności stosowania fundamentów – konstrukcja jest na tyle wytrzymała i spójna, że ogrodnicy sami mogą zdecydować, na jakim podłożu ją umieszczą. Szklarnia służy przez lata, nawet bez fundamentów.

Pamiętajmy, że szklarnia z poliwęglanu, mimo wyższej ceny niż modele ze szkła, jest też znacznie bardziej opłacalna. Wysokiej jakości tunel nie wymaga napraw i prac konserwacyjnych i służy znacznie dłużej niż modele ze szkła, czy popularnej nadal folii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.