Niskie krzewy ozdobne w ogrodzie

Kupując dom na przedmieściach często mamy do dyspozycji też niewielki ogród. Zazwyczaj jest to kilka arów, które i tak musimy zagospodarować. Za względu na wielkość działki największą rolę w jej obsadzaniu odgrywają krzewy ozdobne niskie oraz drzewka kolumnowe czy karłowe.

Kwitnące krzewy ozdobne niskie do małego ogrodu

Wybierając rośliny do małego ogrodu zwracajmy uwagę nie tylko na ich wymagania siedliskowe, ale też na to, jak duże one rosną docelowo. Może się okazać, że nikła sadzonka po kilku latach będzie mieć kilka metrów wysokości jak i szerokości co zagospodaruje lwią część powierzchni. Dlatego też warto sprawdzić i sadzić niskie odmiany roślin ozdobnych.

Hortensje

Hortensje to warte naszej uwagi niskie krzewy ozdobne. Najmniejsze rozmiary osiągają odmiany hortensji ogrodowej. Także z gatunku hortensji bukietowej można znaleźć kilka odmian o niskim zroście. Jedną z nich jest chociażby Sweet Summer. Krzew osiąga około metr wysokości i tyleż samo szerokości. W małym ogrodzie warto ją sadzić w rogach posesji. Niewielkie rozmiary osiąga też Sundae Fraise dorasta ona do metra wysokości. Posiada duże kwiatostany w ładnym różowym kolorze, szczytowe kwiaty odbarwiają się na biało, co daje ciekawy efekt kolorystyczny.

Azalie

Krzewami wyróżniającymi się pięknymi kwiatami są między innymi azalie. Wśród gatunków warte uwagi są azalie wielkokwiatowe. O ładnych żółtych kwiatach są takie odmiany jak Goldtopas osiągająca zaledwie 1 metr wysokości. Posiada duże kwiaty o średnicy osiągającej nawet 9 cm. Niewysoka odmiana to też Mandarin Lights o ładnych czerwonych kwiatach. Natomiast posiadająca fioletowe, liczne kwiaty odmiana Blaue Donau wyrasta na zaledwie 0,6 metra wysokości.

Różaneczniki

Piękne zimozielone różaneczniki nazywane też rhododendronami to okazałe krzewy ozdobne, niskie odmiany mogą być idealną propozycją do małego ogrodu. Tym bardziej, że te rośliny najlepiej rosną w cieniu i tam też powinniśmy je sadzić. Piękną odmianą o ładnym jasnożółtym kolorze jest Princess Ann. Fioletowe kwiaty ma też niska bo zaledwie osiągająca około pół metra wysokości odmiana Buchlovice. Minimalistyczne rozmiary osiąga odmiana Wren o kwiatach żółtych rosnąca do 20 centymetrów wysokości.

Tawuły

Mniej popularne, ale równie efektowne są tawuły. Kwiaty zebrane w baldachy posiada tawuła japońska. Odmiana Shirobana osiąga około 80 centymetrów wysokości i wyróżnia się dwukolorowymi kwiatami. Na jednym krzewie mamy kwiaty w kolorze białym oraz różowym. Mniejsza od niej jest odmiana Gold Flame, która posiada także dekoracyjne liście o żółtym zabarwieniu, a młode pędy są w kolorze czerwonym. Jedną z najmniejszych jest tawuła Japanese Dwarf mierząca ledwo 50 centymetrów na wysokość. Warto wiedzieć, że kwiaty tawuł są chętnie odwiedzane przez owady zapylające.

Kwitnąca tawula w ogrodzie

Krzewy ozdobne niskie o dekoracyjnym wyglądzie

Dużo krzewów ozdobnych do ogrodu posiada dekoracyjnie zabarwione liście lub ciekawy pokrój które to cechy kwalifikują go do użycia w celach ozdobnych. Wiele z nich jest też z powodzeniem używanych w zastępstwie roślin kwitnących. Najciekawsze z nich przedstawiamy poniżej.

Berberysy

Berberysy są chętnie sadzone w ogrodach. Mają niewielkie rozmiary i bardzo dobrze znoszą cięcie. Mogą być stosowane jako rośliny do wzmacniania skarp czy sadzenia w miejscach suchych. Ładnie prezentują się odmiany o jasnozielonych liściach barwa ich wpada wręcz w kolor żółty. Przykładem może być Golden Zwerg osiągająca najwyżej 50 centymetrów wysokości czy równie niski Goldalita. Inną grupą dekoracyjną są berberysy o karminowym odcieniu blaszki liściowej. Dart`s Red Lady to odmiana mająca ciemnopurpurowy kolor liści osiąga dość pokaźny jak na małe ogrody rozmiar 80 centymetrów. O wiele niższy wzrost ma Fireball, osiąga zaledwie 50 centymetrów.

Irga

Ciekawym niskim krzewem ozdobnym jest tez irga. Rośnie bardziej na szerokość dlatego można ją stosować jako roślinę okrywową. Jej największą ozdobą są czerwone jagody gęsto porastające gałęzie. Ciekawie wygląda irga szczepiona na pniu. Odmiana Coral Beuty szczepiona na pniu to ciekawe drzewko o wiszących pędach. Bardzo dobrze rośnie na glebie lepszej jakości w stanowisku słonecznym.

Niskie krzewy ozdobne to dobry wybór do małego ogrodu. Równie dobrze można je też wykorzystać do obsadzania donic w tarasach. Możemy wykorzystać zarówno krzewy kwitnące jak też o ozdobnych liściach. Piękne rośliny są ozdobą ogrodów, zwłaszcza na małych parcelach są one polecane do tworzenia szaty roślinnej.

Źródła:

  • https://www.podkarpackiesady.pl/11-krzewy-ozdobne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.