Decyzja o budowie domu to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Wpisuje się w nią także decyzja o wyborze odpowiedniego projektu. Baza projektów gotowych dostępnych na rynku jest bardzo duża, ale nie zawsze klienci decydują się na takie rozwiązanie. Z czego to wynika oraz jakie są wady i zalety projektów gotowych i projektów indywidualnych, omówimy w niniejszym artykule.
Indywidualny projekt domu
Indywidualny projekt domu to opcja dająca inwestorowi dużą swobodę wyboru. Taki projekt jest tworzony z uwzględnieniem wszystkich potrzeb i preferencji klienta. Oznacza to, że budujący ma kontrolę nad wieloma aspektami dotyczącymi swojego przyszłego domu. Może narzucić jego wymiary i kształt, jego styl architektoniczny, materiały budowlane oraz rozwiązania funkcjonalne. Dodatkowo, architekt opracowujący projekt na zamówienie, zajmuje się zazwyczaj wrysowaniem obiektu na mapę do celów projektowych lub plan zagospodarowania, a często – pośredniczy w uzyskaniu pozwolenia na budowę.
Oczywiście, indywidualny projekt domu jest również związany z pewnymi wyzwaniami. Po pierwsze, jest to zdecydowanie droższa opcja. Opracowanie projektu na zamówienie związane jest z wieloma spotkaniami pomiędzy architektem, a inwestorem. Spotkania te mają na celu omówienie wszystkich aspektów funkcjonalnych i estetycznych, a także zgodności przyszłego projektu z miejscowym planem zagospodarowania lub warunkami zabudowy. Te spotkania skutkują opracowaniem wstępnej koncepcji, która zazwyczaj jest jeszcze wielokrotnie modyfikowana. Po ustaleniu ostatecznej wersji, pracownia przystępuje do opracowania dokumentacji projektowej. To wszystko powoduje, że czas oczekiwania na finalny projekt może trwać nawet kilka miesięcy, a koszty są niekiedy bardzo wysokie. Jeśli ostateczną koncepcję uda się ustalić dość szybko, to wtedy jest szansa na poniesienie nieco mniejszych kosztów. Cena jaką zapłacimy za projekt jest także zależna od skomplikowania i wielkości bryły budynku. Jeśli więc wymyślimy sobie dom o niestandardowym kształcie, przygotujmy się na większy wydatek.
Gotowy projekt domu
Gotowe projekty domów to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością na rynku.. Jako, że gotowe projekty są już opracowane, to termin ich dostępności jest bardzo krótki – nawet jednodniowy. Projekt gotowy opracowany jest zazwyczaj przez fachowe biura projektowe z dużym doświadczeniem, zatem jest duże prawdopodobieństwo, a wręcz pewność, że nie napotkamy w nich na duże błędy, mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo konstrukcji. Dodatkowo, w stosunku do projektów indywidualnych, cenę za projekt gotowy można uznać za niską. Co prawda – czekają nas jeszcze koszty związane z adaptacją projektu do działki, ale pomimo tego łączny koszt za projekt i adaptację będzie i tak sporo niższy niż cena projektu na zamówienie.
Olbrzymia oferta gotowych projektów domów pozwoli nam na znalezienie projektu najbardziej wpisującego się w nasze potrzeby. Możemy wybrać odpowiedni architektoniczny styl, określić wymagane wymiary i kąt dachu, wybrać liczbę kondygnacji i sypialni. Korzystając z filtrów i wyszukiwarek – ofertę kilku tysięcy projektów zawęzimy do tych najbardziej pasujących. Potem, pozostanie nam już tylko wyselekcjonowanie dwóch, trzech do ostatecznego wyboru.
Pomimo szerokiej oferty, nie zawsze gotowy projekt wpisze się w potrzeby inwestora. Wtedy, musimy zlecić lokalnemu architektowi, aby na etapie adaptacji dokonał pewnych, potrzebnych zmian. Jeśli zmiana ta będzie tylko modyfikacją kosmetyczną, to nie wpłynie to zasadniczo na koszty jakie weźmie od nas adaptujący, ale jeśli zmiany będą duże i trudne, to ich koszt może być tożsamy z opracowaniem projektu na zamówienie. Najlepiej zatem znaleźć taki projekt gotowy, w których ilość i trudność zmian będzie ograniczona do niezbędnego minimum.
Projekt indywidualny, a projekt gotowy – za i przeciw
Na korzyść projektu indywidualnego przemawia bez wątpienia to, iż nasze wizje wizualne i funkcjonalne dotyczące przyszłego domu możemy (przy pomocy architekta) przelać na papier i stworzyć projekt domu, który w stu procentach będzie spełnieniem naszych marzeń. Kupując projekt gotowy często musimy iść na pewne kompromisy, co w konsekwencji może powodować nasze niezadowolenie z ostatecznego efektu. Jeśli jednak znajdziemy projekt gotowy trafiony w dziesiątkę, to absolutnie warto iść w tę stronę. Pamiętajmy też, iż drobne modyfikacje w projekcie możemy zrobić na etapie lokalnej adaptacji.
Indywidualny projekt domu wymaga więcej pieniędzy i czasu, podczas gdy gotowy projekt domu jest tańszy, kupimy go w krótkim czasie, a dzięki temu – szybciej przystąpimy do procesu budowy.
Zlecając opracowanie projektu indywidualnego, nie mamy pewności czy będzie on opracowany zgodnie ze sztuką budowlaną i aktualnymi przepisami. Możemy niestety trafić na architekta z małym doświadczeniem lub aktualną wiedzą. Natomiast kupując projekt gotowy z renomowanej pracowni, np.takiej jak Murator, możemy mieć pewność, że dokumentacja projektowa nie będzie zawierała wad.
Ostatecznie, które rozwiązanie wybrać?
Ostatecznie, wybór pomiędzy indywidualnym projektem domu, a gotowym projektem domu zależy od preferencji i potrzeb klienta. Duże znaczenie ma tu także ukształtowanie terenu. Na działkach ze spadkami lub na posesjach o bardzo nietypowych kształtach, projekt indywidualny może okazać się jedynym, możliwym rozwiązaniem. Jeśli nasza działka jest w miarę typowa, a wymagania co do bryły i funkcji są raczej standardowe, to na pewno uda się znaleźć projekt gotowy, zaoszczędzając zarówno pieniądze, jak i czas.
zdjęcie: Projekt M252 – Solidny z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Artykuł sponsorowany: Profesjonalne i nowoczesne projekty domów https://projekty.muratordom.pl