Artykuł sponsorowany.
Planując budowę domu, należy wybrać odpowiedni projekt, co jest bardzo ważną decyzją w procesie realizacji inwestycji. Ciekawą propozycją dla wielu osób są niewielkie domy o powierzchni zabudowy do 70 m2, które zgodnie z obowiązującymi przepisami można realizować bez pozwolenia na budowę. Atutem ich jest także możliwość budowy na niewielkich działkach. Jeżeli szukasz takich projektów, to w tym artykule znajdziesz trzy interesujące propozycje.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami domy o powierzchni zabudowy do 70 m2 można realizować na podstawie zgłoszenia budowy. Jest to możliwe pod warunkiem, że budynek jest jednorodzinny, wolno stojący, nie przekracza dwóch kondygnacji, a obszar jego oddziaływania mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany. Inwestor nie musi prowadzić dziennika budowy ani ustanawiać kierownika budowy, ale w przypadku braku kierownika budowy, zobowiązany jest złożyć oświadczenie, że bierze na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową. Do zgłoszenia budowy domu o powierzchni zabudowy do 70 m2 należy dołączyć również oświadczenie potwierdzające, że jest on budowany w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych Inwestora. Kompletną dokumentację wraz z załącznikami Inwestor składa do odpowiedniego organu administracji, określając termin rozpoczęcia budowy.
Planując budowę domu, w tym również domu o powierzchni zabudowy do 70 m2, warto wspólnie z domownikami określić swoje oczekiwania i zastanowić się, jakie projekty domów najlepiej spełnią konkretne potrzeby i założenia. Należy pamiętać, że każdy gotowy projekt musi być zgodny z wymogami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy. Wytyczne zawarte w tych dokumentach będą miały wpływ na wybór projektu. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie układu funkcjonalnego domu do potrzeb mieszkańców, określenie m.in. liczby pokoi, łazienek oraz pomieszczeń pomocniczych, a także ich lokalizacja względem siebie. Dobrym pomysłem może być uwzględnienie dodatkowego pokoju, który może pełnić funkcję gabinetu, pokoju do nauki lub sypialni dla gości, w zależności od indywidualnych potrzeb rodziny. Chociaż domy o powierzchni zabudowy do 70 m2 to niewielkie budynki, jednak dzięki starannej organizacji przestrzeni zapewniają wygodne użytkowanie.
A oto trzy propozycje!
„Dom w malinówkach 18”
Pierwszy z prezentowanych domów z kolekcji projekty domów z poddaszem użytkowym , cechujący się funkcjonalnością i racjonalnym wykorzystaniem przestrzeni. Elewacja w kolorystyce białego i szarego tynku oraz naturalnej okładziny drewnianej doskonale komponuje się z antracytowym pokryciem dwuspadowego dachu. Boczne portfenetry pięknie doświetlają strefę poddasza. W części dziennej znajduje się salon z kominkiem, jadalnia oraz kuchnia z praktyczną spiżarnią. Całość harmonijnie łączy się z narożnym tarasem – idealnym miejscem na letnią jadalnię i wypoczynkowy kącik. Za sprawą odpowiednio rozmieszczonych przeszkleń i dużej ilości naturalnego światła wnętrze wizualnie zyskuje na przestronności. Atutem projektu jest pokój na parterze, a na poddaszu znajdują się trzy wygodne sypialnie oraz łazienka z wanną i nowoczesnym prysznicem.
„Dom w kronselkach (E) OZE”
Uroczy, ekonomiczny dom z dwuspadowym dachem i poddaszem użytkowym, który zwraca uwagę nowoczesną kompozycją jasnej elewacji z szarymi tynkami i drewnianymi akcentami. Zadaszone wejście oraz taras pod pergolą dodają uroku całej bryle budynku. Przy wejściu znajduje się wiatrołap z pojemnymi szafami, prowadzący do holu, który otwiera widok na strefę dzienną. Salon z kominkiem harmonijnie łączy się z jadalnią i kuchnią. Układ parteru uzupełnia pokój z wyjściem na taras, który może pełnić funkcję gabinetu lub sypialni dla gości, oraz łazienka z prysznicem. Na poddaszu znajduje się prywatna część domowników, składająca się z sypialni głównej z garderobą, łazienki oraz dwóch pokoi dla dzieci. W projekcie domu przewidziano zastosowanie instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz pompy ciepła.
„Dom w sasankach (A)”
To niewielki, jednorodzinny budynek z poddaszem użytkowym o interesującej elewacji, w której białe tynki harmonijnie korespondują z jasną okładziną klinkierową. Strefa dzienna, składająca się z salonu, jadalni i kuchni, wyróżnia się dwoma przeszkleniami prowadzącymi na taras, pomiędzy którymi umiejscowiono kominek. Parter uzupełniają łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze przy wiatrołapie. Na poddaszu znajdują się dwa pokoje z balkonami oraz obszerna sypialnia rodziców. Na osi schodów znajduje się łazienka.
Prezentowane projekty to jedynie zapowiedź różnorodnych propozycji, jakie w swojej kolekcji proponuje Pracownia ARCHON+. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą i wyboru projektu, który najlepiej spełni oczekiwania.
Dom zaczyna się od dobrego projektu!
www.archon.pl