Kilka noży dobrej jakości leży na stole

Artykuł sponsorowany.

Wysokiej jakości zestaw noży to jeden z podstawowych elementów dobrze wyposażonej kuchni. W te produkty warto zainwestować – korzysta się z nich codziennie i odpowiednio dobrane będą niezawodne przez wiele lat. Wybór wysokiej jakości przedmiotów, takich jak noże victorinox, jest równie ważny co odpowiednie dbanie o te elementy. Sprawdź, co zrobić, aby Twoje noże starczały na jak najdłużej i pełniły swoją funkcję jak najlepiej.

Wybór wysokiej jakości produktów – noże victorinox oraz inne modele

Zanim przejdziesz do części z dobrymi praktykami dotyczącymi odpowiedniej konserwacji noży, warto poznać kilka podstawowych informacji o tych elementach wyposażenia kuchni. Najtańsze modele noży wykonane są z niskiej jakości stali, która jeszcze szybciej ulega procesowi tępienia. Dodatkowo tego typu przedmioty z dolnej półki cenowej, nie są dobrze wykonane – często ostrze odpada od plastikowej rączki pod krótkim czasie użytkowania.

Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości przedmioty, takie jak noże victorinox lub innej sprawdzonej marki. Są one wykonane z bardzo dobrych materiałów. Stal jest grubsza, dzięki czemu rzadziej się tępi. Rączki noży wysokiej jakości pewnie leżą w dłoni i często są wykonane z drewna, które będzie prezentować się elegancko w każdej kuchni.

Dobre praktyki dotyczące konserwacji noży

Największy wpływ na dobrą kondycję Twoich noży ma prawidłowa konserwacja. Podstawową zasadą jest nieużywanie zmywarki do mycia wymienionych przedmiotów. Korzystanie z tego sprzętu jest kuszącą wizją, ponieważ jest to spora oszczędność czasu. Jednak wysoka temperatura oraz równie wysokie ciśnienie będzie znacząco wpływać na osłabienie jakości ostrza Twoich noży. Kolejnym powodem, dla którego nie warto myć noży w zmywarce, jest wpływ wody na rękojeść. Jeśli rączka w Twoim nożu jest wykonana z drewna lub ma jakiekolwiek zdobienia, mogą one wyblaknąć lub zmienić swój kolor w wyniku pracy zmywarki.

Niezalecaną praktyką jest również długie moczenie noży lub trzymanie ich w zlewie przez wiele godzin. Pierwszą kwestią jest bezpieczeństwo – przez nieuwagę jeden z domowników może się skaleczyć podczas odkładania innego przedmiotu do zlewozmywaka. Kolejnym aspektem jest negatywny wpływ wody na ostrze noża. W sytuacji, gdy zostawiasz ten rodzaj przedmiotu na długi czas w wilgotnym środowisku, stal jest bardziej narażona na korozję.

Wielu ekspertów przestrzega również przed krojeniem na plastikowych lub szklanych deskach. Ma to bezpośredni związek z prawami fizyki – używanie noża na twardej powierzchni, która w żaden sposób nie amortyzuje cięcia, bezpośrednio wpływa na tępienie się ostrza. Co więcej, przedmioty wykonane z nietrwałej stali mogą się kruszyć. Profesjonalni kucharze w swojej codziennej pracy używają desek z miękkiego drewna. Taka praktyka znacząco przedłuża życie wspomnianych elementów wyposażenia każdej kuchni.

Wprowadzenie wyżej wymienionych zasad sprawi, że zakupione przez Ciebie noże posłużą przez wiele lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.