Mycie dłoni pod bieżącą wodą

Są takie akcesoria łazienkowe i urządzenia, które są bardzo przydatne nie tylko w toaletach publicznych, ale również domowych łazienkach. Z pewnością należą do nich suszarki kieszeniowe do rąk. Ich kompaktowy rozmiar sprawia, że sprawdzają się niezależnie od kubatury pomieszczenia. Wybierając suszarkę do rąk warto jednak zastanowić się nad tym, które parametry są najważniejsze, a także czy drogi model zawsze oznacza najwyższą jakość.

Moc urządzenia determinuje szybkość suszenia

Niewątpliwie decydując się na suszarkę do rąk trzeba sprawdzić jaką mocą dysponuje. Moc wyrażona w Watach determinuje bowiem to, jak szybko będzie można wysuszyć ręce. To właśnie dlatego suszarki kieszeniowe do rąk posiadają znacznie większą moc od modeli z dyfuzorem. Można nimi bowiem wysuszyć ręce nawet w kilka sekund, podczas gdy model z dyfuzorem potrzebuje na to około pół minuty. Oczywiście dla niektórych aspekt ekonomiczny ma tutaj znaczenie. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić czy dłuższe suszenie i niższa moc dają mniejsze zużycie energii, czy jednak to krótsze na zdecydowanie wyższych obrotach. Wszystko to można sprawdzić w specyfikacji urządzeń. Niejednokrotnie można również przeczytać recenzje osób testujących obydwa rozwiązania w modelach tej samej marki. Oczywiście są takie modele, które mogą pracować na dwóch trybach mocy.

Tryb eko dla tych, którzy lubią rozwiązania prośrodowiskowe

Dochodzimy do drugiego kryterium przy wyborze suszarki do rąk, a mianowicie obecności trybu eko. To ni mniej ni więcej tylko możliwość przełączenia urządzenia na niższe obroty. Warto zauważyć, że ilość wydmuchiwanego powietrza, a tym samym efektywność suszenia determinuje również budowa dyszy suszarki do rąk, a w przypadku kieszeniowej suszarki do rąk jej wyprofilowanie. Ważne jest bowiem, by strumień ciepłego powietrza nie był niepotrzebnie rozpraszany, co wydłuża czas suszenia. Niewątpliwie tryb eko pozwala zaoszczędzić i zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery.

Automatyczna czy uruchamiana przyciskiem?

Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę to obsługa manualna lub automatyczna. Jak wiadomo manualne suszarki do rąk wymagają częstszego czyszczenia, gdyż uruchomienie za każdym razem wymaga naciśnięcia przycisku. W dodatku niektóre suszarki w trybie oszczędzania energii suszą ręce przez krótszy czas niekoniecznie do sucha, co powoduje, że znów trzeba nacisnąć przycisk. Zatem pod względem wygody rozwiązania automatyczne działające na podczerwień i czujnik ruchu są lepsze. Minusem jest tu konieczność wymiany baterii w urządzeniu. W automatyczne uruchamianie ze względu na mechanizm działania wyposażona jest kieszeniowa suszarka do rąk. W tym przypadku nierzadko również można ustawić czas, jaki ma pozostać włączona, ale najczęściej jest on ustawiony fabrycznie dla danego modelu o określonej mocy.

Wielkość określonego modelu

Kiedy już parametry techniczne mamy za sobą możemy zająć się kwestiami ergonomii i estetyki w łazience. W zależności od dostępnej przestrzeni można zdecydować się na modele z dyfuzorem, które są nawet kilkukrotnie większe od suszarek do rąk kieszeniowych, choć nie zawsze. W strefie umywalkowej, gdzie obok siebie znajduje się wiele akcesoriów lepiej postawić na mniejszy model. Tam, gdzie można je lepiej rozmieścić prostopadle do strefy umywalkowej można zamontować większą suszarkę do rąk.

Rodzaj obudowy oraz stosowane zabezpieczenia

Ostatnią kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest rodzaj obudowy suszarki do rąk. Zarówno w przypadku modeli kieszeniowych, jak i tych wyposażonych w dyfuzor mamy zasadniczo dwa rozwiązania: ABS lub metal. Można wybrać jednak suszarki do rąk wykonane z połączenia obydwu materiałów. Rodzaj obudowy można dopasować do aranżacji wnętrza łazienki. Można również kierować się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, co ważne jest w przypadku toalet publicznych, gdzie urządzenia narażone są na akty wandalizmu. W tym przypadku lepszym wyborem będzie metalowa obudowa. Obie jednak są trwałe i dzięki nim suszarka może posłużyć przez lata. Każda suszarka jest również bryzgoszczelna, co zapobiega spięciom i zwarciom.

Wśród parametrów suszarek do rąk można jeszcze zwrócić uwagę na obecność filtra pochłaniającego bakterie, wirusy i grzyby znajdujące się w powietrzu, a więc HEPA. Niewątpliwie ma to duże znaczenie szczególnie w toaletach użytku publicznego, gdzie stawia się na maksymalną sterylność. Takie modele są rzecz jasna droższe od tych standardowych, jednak za najwyższą jakość i bezpieczeństwo warto dodatkowo zapłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.