Żarówka w symbolu chmury

Kierunek studiów w ogromnej mierze warunkuje dalszy kierunek naszej kariery. Im bardziej restrykcyjnie podejdziemy do tego tematu, tym lepszy będziemy mieć start w przyszłości.

Chcąc sprawdzić jakie kierunki mamy do wyboru na Uniwersytecie Rzeszowskim musimy wejść na główną stronę internetową . Tam będziemy mieć wypisane kierunki studiów z podziałem na wydziały.

Jakie studia wybrać

Pytanie nad wyborem kierunku studiów stawia sobie bardzo wiele młodych osób. Dla tych najmniej zdecydowanych polecam jednak zacząć pracę, a dopiero potem decydować się na dalsze kształcenie. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż tracenie kilku lat życia na naukę tego czego nie wykorzystamy w przyszłości.

Robisz to co lubisz

Znasz pewnie takie pojęcia jak wypalenie zawodowe czy życiowe. Chodzi o to aby wybrać sobie na tyle pasjonujący nas zawód, aby nie groziło nam z każdej strony zniechęcenie do podniesienia się rankiem z łóżka. Dlatego sprawdzić warto dokładnie możliwości jakie mamy po danym kierunku studiów. Nawet jeśli poświecimy na to trzy godziny albo trzy dni. Nie będzie to czas stracony.

Widok na fabrykę
pixabay.com

Specjaliści są potrzebni więc sprawdź na USOS UR co proponuje Uniwersytet Rzeszowski

Już od jakiegoś czasu rynek pracodawców cierpi z powodu braku wykwalifikowanej kadry, która nie tyle ma tytuł inżyniera, ale taka która potrafi obsługiwać programy do projektowania. Natomiast wiedzę dotyczącą aspektów technicznych zdobyć należy na studiach.

Wydziały i ich możliwości

Wykształcenie techniczne zdobędziemy na takich wydziałach jak Matematyczno-Przyrodniczy czy Biologiczno-Rolniczy. Dlatego też wybierając zawód sprawdzajmy też gdzie jest na niego największe zapotrzebowanie. Czasem trudno jest określić się dokładnie w jakiej części kraju będziemy mieszkać, albo czy zakładu pracy nie zamkną nam tuż po otrzymaniu dyplomu. Wtedy zawsze możemy się zdecydować na przekwalifikowanie albo przeprowadzkę. Oczywiście każdy kierunek studiów otwiera przed nami inną branżę: wszystkie opcje są do wglądu na USOS UR.

Czego brak wykwalifikowanym kierownikom

Im więcej macie doświadczenia tym większe są przed Wami możliwości. Jednakże wielu naprawdę wartościowym osobom brakuje czegoś takiego jak umiejętności miękkie. Kierownik, który wymaga, ale jest lubiany i szanowany przez pracowników przedstawia ogromną wartość dla firmy.

Dlatego oprócz nauki studia to najlepszy czas właśnie na zdobywanie takich umiejętności, studia dają Ci możliwość zrobienia pierwszego kroku. Od występowania przed tłumem, po kierowanie małymi zespołami przy pracach grupowych. Jeśli już w czasie studiów zostaniesz nawet nieoficjalnym starostą grupy, to masz o wiele większe szanse zdobycia stanowiska kierowniczego w firmie.

Jest jeszcze jedna kwestia do wyjaśnienia. Nie każdy nadaje się na osobę, która kieruje zespołem. Wiąże się to z pewną odpowiedzialnością, planowaniem i analizowaniem możliwości oraz przewidywaniem w znacznym stopniu skutków podejmowanych decyzji. Wiele osób może osiągnąć naprawdę dużo jako pracownik szeregowy, bez niego nie ma sensu zatrudnienia kierownika! Dlatego nawet jeśli zaczniemy studia nie daje nam to gwarancji zatrudnienia za takie pieniądze jakie chcemy. Po prostu musimy się podjąć jeszcze osiągnięcia umiejętności miękkich na studiach. Od negocjacji, które przydadzą się nam przy ustalaniu wynagrodzenia w przyszłości, po umiejętność słuchania innych ludzi. Wydaje się to bardzo prozaiczne, ale wierzcie mi to świadczy o wartości człowieka to czy inni przychodzą do niego po radę.

Źródła:

One thought on “USOS UR przegląd kierunków studiów na Uniwersytecie Rzeszowskim”

  1. Jest spora szansa, że mimo wszystko i tak skończy się w całkiem innej branży. Także nie ma tak kolorowo jak wszędzie zresztą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.