lampa do salonu.

W większości współczesnych mieszkań salon to wydzielona strefa z większej przestrzeni, w której mieści się również jadalnia czy kuchnia. Nie ulega wątpliwości, że to specjalne miejsce – właśnie w nim spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, których zapraszamy do swojego domu. To bardzo ważne, by dobrać właściwe oświetlenie, które sprawi, że pomieszczenie będzie funkcjonalne, estetyczne i przytulne jednocześnie. Z tego względu warto postawić na lampy wiszące i uzupełnić je oświetleniem dodatkowym, w którego roli sprawdzą się kinkiety czy lampy stojące.

Oświetlenie do salonu

Podstawową zasadą, której warto się trzymać, wybierając oświetlenie do salonu, jest nieograniczanie się do wyłącznie jednego źródła światła. Im większe jest pomieszczenie, tym więcej lamp potrzebujesz, by efektywnie i efektownie rozjaśnić tę przestrzeń. Warto bowiem pamiętać, że ciemne kąty wpływają negatywnie na estetykę – z ich powodu całe pomieszczenie wydaje się mniejsze i bardziej zaniedbane. Oprócz głównego oświetlenia, warto więc postawić na dodatkowe lampy stojące czy kinkiety, które pomogą wprowadzić ciepły klimat i podkreślić walory twojego mieszkania.

Nowoczesne oświetlenie do salonu ma ogromne znaczenie zwłaszcza tam, gdzie jest to część większej otwartej przestrzeni. To właśnie lampy pomagają nam wyznaczyć poszczególne strefy przeznaczone do różnych zadań i wyraźnie rozgraniczają przedpokój, kuchnię, jadalnię i część wypoczynkową. Pamiętaj także o ich funkcji dekoracyjnej. W salonie musisz czuć się dobrze, poza tym to twoje pomieszczenie reprezentacyjne, czyli przestrzeń, w którą wpuszczasz swoich gości. Na etapie projektowania pamiętaj o wielu źródłach prądu, by nie było potrzeby stosowania niezbyt estetycznych przedłużaczy. To ważne, by pojawiły się niezależne obwody, rzadko bowiem musisz korzystać ze wszystkich lamp w tym samym momencie.

Lampy do salonu – jak je dobrać?

O czym warto pamiętać, gdy wybierasz lampy do salonu? Bardzo ważna jest ich właściwa liczba. Dbając o nią, unikniesz nieprzyjemnego efektu półmroku. Pamiętaj, że ma to ogromne znaczenie dla twojego układu nerwowego – jeśli przez większość czasu musisz bardzo się skupiać, by cokolwiek dojrzeć, będziesz ciągle zmęczony. Okazuje się, że dobrze dobrane nowoczesne oświetlenie wpływa na wiele aspektów naszego życia i samopoczucia. Uwzględnij to na etapie projektowania wnętrza.

Decydując się na kilka niezależnych od siebie źródeł światła, zyskujesz możliwość dostosowywania jasności pomieszczenia do aktualnych potrzeb. Niemniej ważna pod tym względem jest moc wybranych opraw świetlnych. Pamiętaj, że maleje, gdy wybrane lampy główne są uzupełnione przez dodatkowe lampy podłogowe czy kinkiety. Nie kupuj nic pochopnie, a jeśli nie masz pewności co do wstępnie wybranych rozwiązań, skonsultuj się z doświadczonym architektem.

O czym jeszcze musisz pamiętać? Liczy się nie tylko liczba, ale także rodzaj oświetlenia, które wybierasz do salonu. Pamiętaj, że każdy punkt świetlny będzie pełnił inną funkcję. Zanim zdecydujesz się na zakup, po prostu dokładnie się zastanów, jakie aktywności będziesz podejmował w swoim salonie i dopasuj do nich oświetlenie. Lampy podłogowe sprawdzą się w pobliżu fotela czy kanapy, ale mogą zastąpić je również kinkiety. Lampa wisząca powinna natomiast pojawić się nad stołem w wydzielonej przestrzeni jadalnej. Każda z nich ma określone zadanie i musisz o tym pamiętać. Szukając rozwiązań dla siebie, koniecznie przejrzyj ofertę sklepu Artera. W każdej linii produktowej znajdziesz różnego rodzaju lampy, dzięki czemu całe oświetlenie w twoim domu będzie utrzymane w jednym stylu. Osiągniesz tym samym pożądany efekt spójności wizualnej.

 

One thought on “Nowoczesne lampy do salonu – praktyczne wskazówki”

  1. Lampy na suficie w salonie to podstawa. Zawsze przydatna. Ja wybierając oświetlenie postawiłam na klasyk właśnie z lampą sufitową, ale też mam jedną lampę ścienną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.